O čítaní a nečítaní

24.05.2016
Knihovníci

Odborný seminár sa uskutočnil 24.5.2017 v čitárni KJF v Trnave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou Trnavskej univerzity a Krajskou pobočkou Spolku slovenských knihovníkov a knižníc v Trnave.

Téma seminára bola zvolená k Roku čitateľskej gramotnosti. Odzneli tri odborné prednášky: prof. PhDr. Oľga Zápotočná CSc., hovorila o čitateľskej a informačnej gramotnosti vo vzájomnej súvislosti, teda ako o dvoch neoddeliteľných súčastiach gramotnosti súčasného človeka v prostredí IKT; PhDr. Ľudmila Hrdináková vo svojom príspevku poskytla pohľad na zreteľné a skryté efekty čítania a ich význam v mediálne presýtenom prostredí. V závere svojho vystúpenia predstavila informačný portál midas.uniba.sk, ktorý je zameraný na propagáciu a podporu informačnej a mediálnej gramotnosti staršej mládeže; PhDr. Andrea Nagyová poskytla prítomným vhľad do oblasti psychického prežívania detí a využitie príbehov v tejto súvislosti. Predstavila aj svoje knihy, ktoré je možné využiť ako pomôcky pri práci s deťmi.