Zo zákulisia

Knihovníci na cestách

Knihovníci na cestách.

Keď začnú lastovičky naberať smer – teplé kraje a školáčikovia skúšajú nové aktovky a batohy, knihovníci trnavského kraja vylietajú každoročne zo svojich kamenných budov a vydávajú sa na skusy do sveta.

Krajská pobočka Spolku slovenských knihovníkov zorganizovala v tomto roku odbornú exkurziu do knižníc v meste Komárno. Opäť sa nás nazbieralo na plný autobus. Univerzitná knižnica, ktorú navštevujú študenti Univerzity Jánosa Selyeho, nás zaujala najmä svojím skladom s modernými posuvnými regálmi. Prezreli sme si aj výstavu o Jánosovi Selyem, ktorej rozumeli iba maďarsky hovoriace kolegyne a knihovníci zdatnejší v angličtine. Univerzita je jedinou univerzitou na Slovensku, kde sa vyučuje v jazyku menšín – teda v tomto prípade v maďarskom jazyku.  Dušičku každého knihovníka pohladí návšteva historickej knižnice. Takú sme našli v Podunajskom múzeu – Knižnica Istvána Kultsára. Zo skrine nám vytiahli aj bibliu z roku 1523 a ďalšiu knihu z roku 1578. Poslednou navštívenou knižnicou bola cirkevná Knižnica Teologickej akadémie J. Calvina. Našli sme ju v utajení – v závetrí kostola, kde nás prekvapila modernou architektúrou. Postavená bola v roku 1995 a patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi, plní však aj úlohu univerzitnej knižnice.  Stihli sme si pozrieť i významnú technickú pamiatku Vodný mlyn v Kolárove.

Spolkový život je fajn. Spoločné zážitky, postrehy a stretnutia s kolegami sú na nezaplatenie.

Pridané 27.09.2017

Vedeli by ste si predstaviť život bez kníh a časopisov?