Hľadá sa Dobšinský

16. marec - Deň ľudovej rozprávky

Hľadá sa rozprávkový kráľ,
nezavítal náhodou aj k vám?
Všetky poličky dobre prezrite,
knihu PAVLA DOBŠINSKÉHO nájdite!

 

Pátranie po Dobšinskom 2010


Pátranie po Dobšinskom 2009

Staň sa fanúšikom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave 

HĽADÁ SA DOBŠINSKÝ  2011

16.marca 2011 sa uskutočnil už 4. ročník pátrania po knihách Pavla Dobšinského  pri príležitosti Dňa ľudovej rozprávky, ktorý si v tento deň pripomíname. Opäť mal každý možnosť zapojiť sa. Stačilo priniesť si vlastnú knihu Pavla Dobšinského a vyplniť súťažný kupón. Po splnení týchto dvoch podmienok do kníh čitateľov pribudla pamätná pečiatka ako spomienka na Deň ľudovej rozprávky.

Čitatelia boli nielen z Trnavy, ale i blízkeho okolia: Biely Kostol, Dolná Krupá, Horné Orešany, Oravné, Suchá nad Parnou, Špačince, Šúrovce, Trstín a Zavar.
Niektorí priniesli i viac kníh, napríklad jedna mamička až štyri. Najmladšia účastníčka mala 3 roky.

 

Výsledky:
Oddelenie pre deti
Podujatia: 4
Účastníkov: 63
Súťažných kupónov: 24

Pobočka Prednádražie
Podujatia: 2
Účastníkov: 42
Súťažných kupónov: 31

Pobočka Vodáreň
Podujatia: 3
Účastníkov: 59
Súťažných kupónov: 30

Počas Týždňa slovenských knižníc boli vyžrebovaní títo výhercovia:
1. Gabriel Vajsbel Trnava
2. Tomáš Bureš Trnava
3. Matej Kubala Opoj
 

Pátranie po Dobšinskom 2010

Správy zo Slovenska (otvorí sa v novom okne)
Výhercovia
16. marca 2010 sa v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave uskutočnil už 3. ročník pátrania po knihách Pavla Dobšinského z príležitosti Dňa ľudovej rozprávky, ktorý si v tento deň pripomíname. Pátranie sa konalo v rodinách, na knižných poličkách domácností, v rodičovských knižniciach, ale mnohé knižky našli deti i vo vlastných malých knižniciach. Možnosť zapojiť sa mal každý. Stačilo priniesť si vlastnú knihu Pavla Dobšinského a vyplniť súťažný kupón. Po splnení týchto dvoch podmienok do kníh čitateľov pribudla pamätná pečiatka ako spomienka na Deň ľudovej rozprávky.
Opäť sme boli úspešní. Do hľadania sa zapojili čitatelia od škôlkárskeho až po dôchodkový vek. Väčšina čitateľov bola z Trnavy, ale zastúpené boli aj obce Abrahám, Cífer, Opoj, Šelpice. V Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave sa takto objavilo 133 kníh Pavla Dobšinského.
Knižnica pripravila aj literárne hodiny o živote a diele tohto slovenského rozprávkara. Spolu sa uskutočnilo 6 podujatí s počtom účastníkov 151. Okrem toho sme mohli privítať niekoľko rodičov so svojimi deťmi a babičky s vnúčatami. Jedna dievčinka z Galanty, študujúca v Trnave, nám dovolila nahliadnuť do knihy Trojruža, v ktorej stálo: za výborný prospech a vzorné správanie venuje Základná škola Bohdanovce nad Trnavou 28.6.1996.
Niektorí sa práve počas tohto dňa stali ozajstnými čitateľmi Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave a domov si odnášali svoj nový čitateľský preukaz.
Žrebovanie o najlepšieho hľadača sa uskutočnilo počas Noci s Andersenom.  Vylosovaní boli:
 

  • Dávid Turinič, Trnava
  • Laura Miksádová, Trnava
  • Ružena Siváková, Trnava

Knižné ceny od vydavateľstva Slovart si môžu vyzdvihnúť v oddelení pre deti.

 

Pátranie po Dobšinskom v roku 2009
Správy zo Slovenska (otvorí sa v novom okne)
Výhercovia v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave 
Reportáž z pobočky Vodáreň (otvorí sa v novom okne)

Deň ľudovej rozprávky - 16. marec 2009 sa v Knižnici Juraja Fándlyho niesol v znamení rozprávok. V oddelení pre deti a pobočkách Vodáreň, Prednádražie, Tulipán a Modranka sa uskutočnilo v tento deň 16 podujatí – literárnych hodín a súťaží, venovaných životu a tvorbe nášho rozprávkového kráľa Pavla Dobšinského.
Od skorého rána prichádzali do knižnice malí i veľkí čitatelia a prinášali so sebou svoje vlastné knihy od Pavla Dobšinského. Hneď ráno po otvorení k nám zavítala ako prvá pani Magdaléna Pilarová až Trenčína. Dozvedeli sme sa, že je nepočujúcou poetkou a autorkou dvoch básnických zbierok. Žiaci 4. ročníka si tak neplánovane, ale o to s väčšou radosťou, vypočuli jej krásne básne a poďakovali sa jej potleskom. Prezradila nám, že ako 12-ročná ohluchla a celých 45 rokov nič nepočula. Až pred dvomi rokmi po operácii začala ako – tak počuť niektoré zvuky. O hľadaní Dobšinského kníh sa dozvedela z médií, a tak prišla s dvomi knihami Dobšinského zaradiť sa do súťaže a podporiť náš rekord.
Keď sme to všetko spočítali, zistili sme, že:
Do hľadania sa zapojilo 115 čitateľov so 164 knihami.
Najmladšou účastníčkou bola ročná Ninka Babečková, ktorá prišla do knižnice   s mamičkou i súrodencami.
Najstaršou účastníčkou bola 73 ročná pani, ktorá prišla pred záverečnou s tromi knihami.
Najviac kníh, ktoré priniesol jeden čitateľ, bolo 5 kusov.
Najpočetnejšia individuálna skupinka bola mamička s tromi deťmi: priniesli so sebou 4 knihy – Slovenské rozprávky 1., 2., 3., 4. diel.
V niektorých knihách sme našli aj venovania, väčšinou to boli odmeny za šikovnosť v recitovaní, vo výtvarnej súťaži a pod.
Čitatelia prišli nielen z Trnavy, ale aj z Trenčína, Piešťan, Kútov i z blízkych obcí: Bohdanovce, Brestovany, Dlhá, Hrnčiarovce, Košolná, Malženice, Opoj, Pečeňady.

Veronika Chorvatovičová

 Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
 
1
5
6
8
11
12
13
14
19
20
25
26
27
28
29
 
 
 
deti - dospelí - školy

Anketa
Od 2. septembra je oddelenie pre deti otvorené už od 8.00 hod. Privítate túto zmenu?
Archív ankiet