Kráľ čitateľov

 

 

 Staň sa fanúšikom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

 

 

Kráľ detských čitateľov 2012

Dňa 7. mája 2012 skončilo vládnutie Kráľovnej detských čitateľov KJF v Trnave Táni Batalovej, korunovanej v roku 2010. S pomedzi 12 finalistov v neľútostnom finále, ktoré sa uskutočnilo na pobočke Tulipán, suverénne vyhral Patrik Ondrejech.
Nový Kráľ čitateľov má 13 rokov, je žiakom 7. ročníka na ZŠ na Vančurovej ulici v Trnave. Medzi jeho záľuby patrí čítanie a filatelia.
Prvou kráľovskou povinnosťou bude reprezentácia mesta a Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave na Celoslovenskom sneme kráľov čitateľov, ktorý sa uskutoční v dňoch 17.- 19. 5. 2012 v Prešove.

Novému Kráľovi blahoželáme!

Táni Batalovej patrí úprimná vďaka za výbornú reprezentáciu našej knižnice.
Všetci dvanásti finalisti i náhradníci získali za svoju snahu a vedomosti knižné a drobné ceny, potešila ich aj Rytierska listina.

Fotogaléria

Za pobočku Vodáreň súťažili:
Terezka Mašlanková.
Viliam Krištof
Patrícia Piešťanská
Za pobočku Prednádražie súťažili:
Simona Machová
Hana Červeňanská
Patrik Stacho
Za pobočku Tulipán súťažili:
David Kollár
Dominik Priecel
Matej Hanák
Za oddelenie pre deti v hlavnej budove súťažili:
Patrik Ondrejech
Zuzana Harantová
Michalea Malatinová

 

Kráľ čitateľov 2010

Kráľovnou čitateľov Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave 2010 sa stala

 Tatiana Batalová

16. júna 2010 sa v herni oddelenia pre deti stretlo 12 súťažiacich finalistov, ktorí prišli súťažiť o titul Kráľ čitateľov.
Z pobočky Prednádražie to boli žiaci Lea Róková, Lucia Pavlechová, Simona Machová a Sabína Orlická. Všetky dievčatá reprezentovali i Základnú školu Kornela Mahra.
Z pobočky Vodáreň to boli opäť dievčatá, a to Dominika Marušincová, Lenka Machálková a Kristína Madarásová, ktoré reprezentovali Základnú školu na Atómovej ulici.
Oddelenie pre deti reprezentovali Tatiana Batalová zo Základnej školy Angely Merici, Veronika Chorvatovičová a Petra Krajčíová zo Základnej školy na Námestí Slovenského učeného tovarišstva.
Za pobočku Tulipán súťažil aj Kristián Jaček, ktorý zároveň reprezentoval Základnú školu v Cíferi a bol v tomto roku jediným chlapcom – finalistom. Jeho spolusúťažiacou bola i Dominika Sučíková zo Základnej školy na Limbovej ulici.
Finalistov čakali tri súťažné kolá, ktoré preverovali ich vedomosti
týkajúce sa nášho mesta Trnava, slovnú zásobu, ale i výrečnosť.
Potom už nasledovalo súťaženie jednotlivcov, z ktorého víťazne vzišla nová Kráľovná čitateľov. Bodové výsledky boli takmer tesné, ale titul zaslúžene napokon získala dvanásťročná Tatiana Batalová. Odborná porota v zložení Benjamína Jakubáčová – zástupkyňa riaditeľky Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, Eva Kopúnková – spisovateľka a redaktorka, Zuzana Urgošíková – Kráľovná čitateľov 2006 hodnotili a dozerali na spravodlivý priebeh súťaže.
Znejúce fanfáry nás privolali ku korunovácii, po ktorej boli všetci súťažiaci odmenení rytierskou listinou, knihami a záložkami. Tak sa skončilo trojmesačné hľadanie Kráľa čitateľov. S novou Kráľovnou čitateľov sa budú môcť deti stretnúť napríklad aj v Prázdninovom superklube, ktorý otvárame 7. júla 2010 o 10.00 hodine v oddelení pre deti. 
Fotoreportáž

 

 

Celoslovenský snem

Kráľov detských čitateľov

2009 

17. – 19. júna 2009
Trnava

Posolstvo snemu (PDF, otvorí sa v novom okne)

V slobodnom kráľovskom meste snemovalo v júni 24 mladých čitateľov z celého Slovenska. Ako riadne zvolení Králi detských čitateľov reprezentovali svoje mesto, knižnicu, svojich priateľov. Trojdňový pestrý program pre nich i pre ich knihovníčky pripravila Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave za podpory viacerých sponzorov a mediálnych partnerov.
Slávnostné otvorenie snemu sa uskutočnilo na Úrade Trnavského samosprávneho kraja , kde ich v poslaneckých laviciach prijal Ing. Augustín Pullman, podpredseda TTSK. Dôležitým programom bolo riadne snemovanie Kráľov za účasti médií. Z rokovania vzišlo POSOLSTVO pre všetky deti – čítajúce i nečítajúce, pre spisovateľov, ilustrátorov a vydavateľov. Posolstvo je zverejnené na www. kniznicatrnava.sk. Hneď na druhý deň mali Králi možnosť predniesť toto posolstvo skupinke spisovateľov a ilustrátorov, medzi ktorými boli Tomáš Janovic, Roman Brat, Gabika Futová, Jozef Kollár, Jana Dallosová, Oksana Lukomská a Danuša Dragulová-Faktorová. Osobné stretnutie s nimi bolo pre týchto „knihomoľov“ určite nezabudnuteľným zážitkom. Rovnako zaujímavá bola aj dobrodružná noc, ktorú strávili deti v knižnici – v kráľovstve kníh, strašidelných príbehov, ale i pri peknej poézii.
Trnavským deťom sa v kráľovských kostýmoch predstavili v kine Hviezda. Naše mesto sa zase popýšilo svojimi talentami z radov klientov Spojenej školy a Základnej umeleckej školy M. Schneidra-Trnavského. Obrovský úspech zožala Dominika Mirgová, ktorá tiež prišla svojím vystúpením podporiť snemovanie Kráľov. Deti zo všetkých kútov Slovenska sa oboznámili s históriou i súčasnosťou Trnavského samosprávneho kraja.
Popri bohatom spoločnom programe mali priestor aj na vzájomné spoznávania sa a nadväzovanie priateľstiev.
S Kráľovskými listinami na pamiatku sa v piatok 19. júna 2009 po trojdňovom maratóne podujatí rozchádzali mladí čitatelia do svojich kráľovstiev.

Fotoreportáž

Informácia o Sneme kráľov odznela aj v Správach STV.
Záznam si môžete pozrieť vo videoarchíve Správ STV zo dňa 18.06.2009
 (otvorí sa v novom okne)

Súťaž o titul Kráľ čitateľov je dlhodobá čitateľská súťaž pre deti. Jej cieľom je podporovať čítanie a odmeniť deti, ktoré sa najviac zapájajú do aktivít knižnice a skutočne veľa čítajú, tým vzbudiť záujem aj u ďalších čitateľov aj nečitateľov. Súťaž organizuje väčšina verejných knižníc na Slovensku. Celoslovenský snem je trojdňové stretnutie, ktoré by malo byť odmenou pre Kráľov - aktívnych čitateľov z celého Slovenska.  Prvý ročník celoslovenského snemu sa uskutočnil minulý rok v Martine a vo Vrútkach.

plagát  (PDF, otvorí sa v novom okne)Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
 
 
 
 
 
 
1
2
3
7
8
12
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
deti - dospelí - školy

Anketa
Od 2. septembra je oddelenie pre deti otvorené už od 8.00 hod. Privítate túto zmenu?
Archív ankiet