Trnavský samosprávny kraj - Mesto Trnava - Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

 

Libriáda - knižný salón

Fotogaléria

 

Na čestnom mieste v riaditeľni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pribudol koncom marca pamätný plagát. Je ozdobený podpismi hostí druhého ročníka celoslovenského podujatia LIBRIÁDA - knižný salón 2008. Môžete tam nájsť autogramy 46 osobností - spisovateľov, vydavateľov, ilustrátorov, moderátorov, hercov i spevákov. Predstavili sa trnavskej verejnosti vo svojich programoch na hlavnom pódiu či na autogramiádach. Mnohých z nich sme mohli vidieť v priateľských rozhovoroch aj priamo v priestoroch výstaviska.
LIBRIÁDA - knižný salón 2008 bol naozaj sviatkom knihy. Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava a Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave spojili svoje sily a v dňoch 27. a 28. marca 2008 sa v trnavskej Mestskej športovej hale podarilo pripraviť vskutku veľký knižný "happening". Vstup na výstavisko i na všetky programy bol voľný.
Hlavným cieľom tohto knižného veľtrhu bola podpora čítania, prezentácia najnovšej knižnej produkcie na Slovensku a prezentácia autorov slovenskej literatúry. Spokojných bolo 12 slovenských vydavateľov, niektorí z nich boli až zo Žiliny, či z Prešova. Knihy predávali so zľavou až 50 %. Spokojní boli deti i dospelí. Okrem nich svoju vydavateľskú produkciu prezentovali aj organizátori. Priestor pre propagáciu svojej činnosti mali trnavskí vysokoškoláci, združení v Trnavskom literárnom klube, Klub filatelistov Tirnavia a Združenie umelcov BonArt. So záujmom návštevníkov sa stretol aj stánok Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu. v Levoči. Knihovníci predstavili aj svoju profesijnú organizáciu Spolok slovenských knihovníkov.
Rovnako pestrý a bohatý bol aj program. Rozprávka bola témou besedy s Jánom Uličianskym vo štvrtok a na druhý deň predstavilo hudobné vydavateľstvo A. L. I. svoje najnovšie rozprávkové CD pod názvom Hop a Skok. Nechýbali ani sudičky. Živý a interaktívny bol aj program Enviromentálne hry s Fifíkom v hlavnej úlohe s ilustrátorom Miroslavom Regitkom a redaktorkou vydavateľstva Perfekt. Deti mali možnosť príjemne stráviť čas aj v tvorivých dielňach, ktoré pripravila pre nich Kalokagatia - CVČ. Niektoré sa zmenili na zvieratká a kvietky a svojimi pomaľovanými tváričkami pripomínali pestrý knižný svet.
Nenudili sa ani tí celkom maličkí. V Trinástej komnate sa odohrávali malé divadielka v podaní Bohuslavy Vargovej a Evy Kopúnkovej. Autorky takto tvorivo priblížili deťom svoje knižky. Žiaci ZUŠ na Hollého ul. v Trnave tu tiež odohrali 9 dramatizácií rozprávok. Deti sa bavili a ich rodičia či učiteľky si v pokoji mohli užívať program alebo nakupovať v stánkoch.
Nielen stredoškolákom boli určené stretnutia s historikom Pavlom Dvořákom a geografom a cestovateľom Františkom Kelem. Trnavčanov iste potešilo, že sa mohli stretnúť s autormi knižnej novinky Trnava na starých pohľadniciach Danielou Zacharovou a Milanom Kazimírom. Predstavil ich riaditeľ vydavateľstva Dajama Daniel Kollár. Otázkam zo strany obecenstva nebolo konca. V piatok popoludní si prišli na svoje aj milovníci poézie. V poetickom pásme "Chlapec maľuje dúhu" herci Divadla Jána Palárika recitovali z tvorby majstra Milana Rúfusa. Ak hovoríme o poézii, tak účasť 200 pozorných poslucháčov je určite mimoriadne vec.
Poézia zaznela aj v poslednom programe celého knižného salónu, v ktorom sa predstavili autori trnavského regiónu. Stretnutie nieslo názov "Všetky blízke bytosti" - podľa básnickej zbierky Zlaty Matlákovej. Okrem nej sa na autorskom čítaní predstavili aj Eva Jarábková-Chabadová, Eva Kopúnková, Mikuláš Jarábek, Peter Horváth a Zdenko Šimko. Určite ich mohlo byť ešte viac, pretože literárny život v Trnave je bohatý, autori sa stretávajú vo viacerých kluboch. Priestor na druhom ročníku LIBRIÁDY dostali tí autori, ktorí svoje knižné novinky uvádzali medzi čitateľov práve v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.
Na hlavnom pódiu sme privítali i známeho moderátora a redaktora Dada Nagya, ktorý uvádzal spisovateľky Emmu Tekelyovú a Máriu Hamzovú. Hovorilo sa o fenoméne ženský román na Slovensku, o inšpirácii i o pripravovaných knihách.
Nechýbali ani hudobné vystúpenia. Vo štvrtok na slávnostnom otvorení zožala veľký úspech vokálna skupina Fragile a v piatok popoludní potešila návštevníkov Dominika Mirgová a Michal Chrenko.
Počas obidvoch dní trvania knižného salónu sa konala anketa o čítaní. Zapojilo sa do nej 1 319 respondentov, z toho bolo 879 detí do 15 rokov. Každý deň hostia žrebovali a spolu 12 výhercov získalo knižné ceny. Výstupy z tohto prieskumu budú zverejnené.
LIBRIÁDA - knižný salón 2008 zatvorila svoje brány. Kniha sa na dva dni ocitla v strede záujmu verejnosti, najmä detí a mladých ľudí. Podujatie malo veľmi pozitívny ohlas, tak, ako aj jeho prvý ročník v roku 2006. Potešilo nás, že sa zvýšil záujem zo strany vystavovateľov i vyššia návštevnosť. Knižný salón 2008 navštívilo 3 415 ľudí, z toho bolo 2 087 detí. Organizátori sú presvedčení, že takéto úspešné podujatie sa podarí pripraviť opäť o dva roky.


Benjamína JakubáčováPo
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
 
 
 
 
 
1
2
3
4
8
9
13
16
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
deti - dospelí - školy

Anketa
Je výška poplatkov za služby v našej knižnici pre Vás:
Archív ankiet