Regionálne informácie

 - informácie  o histórii, osobnostiach, inštitúciách a udalostiach trnavského regiónu

kontakt: region@kniznicatrnava.sk

 

Regionálne osobnosti

Juraj Fándly 

- bol jednou z najväčších osobností počiatkov slovenského národného obrodenia konca 18. storočia. V bernolákovskom národno obrodenskom hnutí (popri Bernolákovi) bol najaktívnejší a najlepšie dokázal stelesniť vývinové tendencie svojho veku. Jeho činnosť mala jednak buditeľský, jednak ľudovovýchovný charakter. Nesie po ňom meno naša knižnica.

 

Regionálne osobnosti   - výberová databáza regionálnych osobností priebežne dopĺňaná 

 

Kalendár výročí osobností  a udalostí trnavského regiónu 2019 (vo formáte PDF, veľkosť   706 KB, otvorí sa v novom okne)

Kalendára výročí osobností a udalostí trnavského regiónu 2018 (vo formáte PDF, veľkosť   1585 KB, otvorí sa v novom okne)

Kalendára výročí osobností a udalostí trnavského regiónu 2017 (vo formáte PDF, veľkosť   12097 KB, otvorí sa v novom okne)

Kalendára výročí osobností a udalostí trnavského regiónu 2016 (vo formáte PDF, veľkosť   2045 KB, otvorí sa v novom okne)


Regionálne dokumenty

- sú dokumenty, ktoré zaznamenávajú kultúrny, spoločenský, historický, zemepisný a hospodársky vývoj trnavského regiónu. Informujú o významných osobnostiach, ktoré sa tu narodili, pôsobili alebo zomreli, o ich činnosti, o organizáciách a inštitúciách, ktoré v regióne pôsobia alebo pôsobili, o významných udalostiach, ktoré sú späté s našim regiónom a pod.
Základ tohto fondu tvoria knižné publikácie, rôzne typy špeciálnych dokumentov (plagáty, pozvánky, katalógy výstav, programy.. ), regionálne periodiká (firemné, školské, periodiká vydávané miestnymi a mestskými samosprávami, kultúrnymi inštitúciami a pod.)
Patrí sem i regionálna bibliografia článkov (1968–1993 v knižnej forme a od r. 1994 v elektronickej forme), kalendáriá výročí regionálnych osobností a udalostí, výberové personálne bibliografie.
Význam budovania tohto fondu je jednoznačný. Je jedinečným zdrojom faktografických a bibliografických informácií. Jeho výnimočnosť spočíva v poznávaní histórie a súčasného diania trnavského regiónu.

 


Vedenie Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave na návšteve u Viliama TurčányhoPo
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
 
 
1
2
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
23
25
26
27
28
31
 
 
deti - dospelí - školy

Anketa
Každý štvrtok v týždni bude knižnica otvorená do 19.00 hod. Privítate túto zmenu?
Archív ankiet