Vedomostná súťaž

Milí priatelia,
opäť sme pre vás pripravili vedomostnú súťaž o významnej osobnosti nášho regiónu. V tomto roku uplynulo 70 rokov od narodenia Jozefa Bednárika, ktorý bol významný slovenský herec a divadelný režisér.

 

Bednárik, Jozef
 

Slovenský herec a divadelný režisér.

Jozef  Bednárik

Narodil sa 17. septembra 1947 v obci Zeleneč. Po strednej umelecko-priemyselnej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako herec sa predstavil v roku 1974 vo filme Ohnivé križovatky, kde stvárnil postavu Jana Hrču. Na dráhu divadelného režiséra sa dal v roku 1981, debutoval ako režisér v Divadle Z v Zelenči, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najslávnejších ochotníckych divadiel. Neskôr prešiel do nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Orientoval sa na hudobno-dramatický žáner - operu a muzikál. V roku 1990 sa stal režisérom Novej scény v Bratislave. Pod jeho taktovkou uviedla muzikály Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov a muzikál Donaha. Ako hosťujúci režisér sa predstavil na festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Bulharsku, Monaku, Japonsku, Anglicku či Izraeli. V roku 1986 sa stal zaslúžilým umelcom, v roku 1998 získal Krištáľové krídlo. Cenu mesta Nitra za celoživotné dielo získal v roku 2007 a v roku 2013 bol ocenený Pamätnou medailou predsedu TTSK. V roku 2017 mu v Zelenči pred budovou školy odhalili pamätník s bustou. Autorom busty je sochár Ján Ťapák. Zomrel 22. augusta 2013 v Bratislave. 

 

Súťažné otázky:

1. V ktorom divadle debutoval ako režisér?

2. Uveďte aspoň jeden jeho muzikál, ktorý režíroval Jozef Bednárik!

 

Podmienky súťaže:

Vedomostná súťaž je určená pre záujemcov od 15 rokov.

Súťažiť možno len prostredníctvom elektronickej komunikácie. Správne odpovede zasielajte na e-mailovú adresu bio@kniznicatrnava.sk, do Predmetu uveďte heslo "súťaž". Do správy nezabudnite uviesť svoje meno a poštovú adresu.

Súťaž bude trvať do 31. 01. 2018.

Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční vo februári 2018.

Výhercovia budú odmenení knižnými cenami a mená výhercov budú uverejnené na našej webovej stránke. 

Vyhlasovateľ súťaže bude výhercov kontaktovať a odmení ich knižnými cenami.

 

 Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
 
1
3
5
6
7
8
12
13
14
17
18
19
20
21
22
24
26
27
28
29
30
 
 
 
deti - dospelí - školy

Anketa
V našej knižnici prebieha dotazníkový prieskum spokojnosti používateľov. Zapojíte sa?
Archív ankiet