Smrť v prvý deň mieru

Sychravý podvečer 30. januára prilákal do našej knižnice priaznivcov dobrej literatúry a zároveň trnavských lokálpatriotov. Pracovníci knižnice pripravili prezentáciu najnovšej knihy známej regionálnej autorky Margity Kánikovej, ktorej tvorba je spojená s mestom Trnava.

Meno autorky nemusíme návštevníkom našich podujatí zvlášť predstavovať. Margita Kániková sa v oblasti kultúry pohybuje už niekoľko desiatok rokov a je autorkou už viacerých kníh. Štvrtkový podvečer patril prezentácii tej najnovšej pod názvom Smrť v prvý deň mieru.

Príbeh z obdobia druhej svetovej vojny rozprávajú postavy, ktoré autorka zasadila do skutočných reálií súvekej Trnavy. A tak chodíme spolu s hlavnými hrdinami od Evanjelického domu po Spiegelsaal, pijeme víno v kaviarni Thalmeiner, ocitáme sa na plese v Panónii, blúdime po Kopánke a Tulipáne, a to všetko na pozadí krutých vojnových udalostí, ktoré zasahujú do osobných životov a osudov hlavných hrdinov. Vedľa fiktívnych postáv sa pohybujú reálne historické postavy z Trnavy, ožívajú, vplietajú sa do príbehov a vytvárajú zaujímavý epický príbeh.

Knihu vydalo vydavateľstvo Tripsoft Trnava s finančnou podporou Literárneho fondu a s finančnou podporou Nadácie Jána Korca.

Ukážky z prezentovanej knihy umelecky stvárnila herečka Daniela Gudabová, podujatie v rámci cyklu Trnavské kontexty moderoval Ing. Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.