Ako čítať médiá

Študenti

Televízia, internet a sociálne siete sa stali bežnou súčasťou našich životov. Bohužiaľ, veľa užívateľov stále podceňuje silu týchto médií. O ich vplyve sa debatuje ako medzi laickou, tak aj odbornou verejnosťou. Každý užívateľ televízie alebo internetu rieši (v menšej či väčšej miere) ako vnímať médiá, ich silu a ako sa vysporiadať s ich nástrahami. Informácie, ktoré sa k nám prostredníctvom médií dostávajú, majú obrovskú silu. Prečo rýchlejšie cítime, ako myslíme, ako nás ovplyvňuje naša vlastná iracionalita, prečo prepadáme skupinovej hlúposti a ako ľahko sa dopúšťame myšlienkových chýb?

V priestoroch Gymnázia Angely Merici prebehla diskusia Patrika Hermana a Pavla Tomašoviča na túto tému. Pozornými poslucháčmi boli septimáni Gymnázia Angely Merici v Trnave.

Patrik Herman poodhalil pozadie mediálnej tvorby a spravodajstva. Venoval sa pravdivosti informácií v denníkoch, v oficiálnom spravodajstve, ale aj na súkromných profiloch a weboch. Stret dvoch svetov - reálneho a online ukázal v troch krátkych videoprojekciách. Poukázal na nebezpečenstvo anonymity na internete, na hejtovanie, ktoré sa môže otočiť proti vám, ako aj na rôzne internetové výzvy, ktoré môžu byť aj vaše posledné, keď nezapojíte vlastný rozum.

Známy žurnalista poukázal na skutočnosť, že internet je nekontrolovateľným priestorom, ktorý si žije vlastným životom a informácie na ňom zdieľané si treba overovať. Venoval sa aj problematike tlačených médií, upozornil študentov na rozdiel medzi správou, ktorá prináša faktické informácie a komentárom prezentujúcim vlastný názor autora.

Po zvedavých otázkach študentov sa diskusia nasmerovala k tvorbe spravodajstva, reportáží a večerných správ. Zaujímavé bolo zistenie, že študenti nevenujú veľa času sledovaniu správ, čo vo svojej podstate nemusí byť problém, pretože si tvoria vlastný názor inak.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.