Autorka "Čepca" sa predstavila v knižnici

V utorok 20. septembra sa v našej knižnici predstavila poetka a prozaička Katarína Kucbelová.

Vyštudovaná dramaturgička a scenáristka, zakladateľka literárnej ceny Anasoft, ktorú niekoľko rokov aj viedla, nie je na Slovensku neznáma. Pred novelou Čepiec (Vydavateľstvo Slovart 2019), ktorá je jej prozaickým debutom, vydala štyri básnické zbierky: Duály (Drewo a srd 2019), Šport (Ars Poetica 2006), Malé veľké mesto (Ars poetica 2008) a Vie, čo urobí (Artforum 2013).

Jej diskusným partnerom bol obľúbený moderátor a literárny publicista Jozef Dado Nagy. A diskusia to bola naozaj zaujímavá, hoci plná paradoxov. Ako prezradila autorka, „vlastne k folklóru nemá vzťah, vadí jej ako je interpretovaný, preceňovaný a prznený, zneužívaný všetkými režimami“, napriek tomu sa v jednej ťažkej etape svojho života rozhodla odísť od rodiny a venovať sa tvorbe a šitiu čepca (súčasti ľudového kroja). Popri tejto práci sa akoby pomimo dozvedela veľa o ľuďoch, ktorí ju do tohto umenia zasväcovali, o živote rómskej komunity a vlastne aj sama o sebe. Zážitky z tohto obdobia popísala v knihe Čepiec, ktorá sa dostala do desiatky literárnej ceny Anasoft litera a vyhrala čitateľskú anketu Kniha roka v denníku Pravda.

Ďalším paradoxom, ktorý sme sa dozvedeli, je, že napriek tomu, že je vlastne matkou literárnej ceny Anasoft litera, a aj jej finalistkou, má vážne výhrady voči jej súčasnému fungovaniu a zásahu sponzora do výberu textov v súťaži.

Sčítaná a v slovenskej literatúre dobre orientovaná literátka kriticky pozerá aj na súčasnú slovenskú literatúru, kde prevládajú kratšie poviedkové texty a akoby sa rezignovalo na väčšie literárne útvary. Pre divákov bolo určite obohacujúce počuť od autora nielen propagovanie vlastnej knihy, ale aj kritiku do vlastných literárnych radov. A ďakujeme aj za tipy na čítanie.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Text: PhDr. Ľ. Malá