„Až do dňa" s Benjamínom Škrekom

V upršaný novembrový podvečer nás moderátori Trnavskej poetiky Pavol Tomašovič a Štefan Kuzma naladili napriek počasiu pozitívne. Tešiť sme sa mohli na novú básnickú zbierku známeho trnavského humoristu, dlhoročného redaktora časopisu Roháč, básnika, spisovateľa a dramatika, držiteľa mnohých ocenení Benjamína Škreka. Trnavský rodák, ktorého, ako sám hovorí: “vychovala ulica, ale Hlavná!“ je plodným autorom. Už v roku 1982 napísal hru Dobró družstvo na dožinkoch, pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre, v roku 1987 mu vyšiel výber z jeho humoristickej tvorby pod názvom Výhovorka (spolu s Milkou Lopašovskou a Tomášom Janovicom), v roku 2011 vydal zbierku epigramov a aforizmov Neskorý zber. Škreko je autorom viacerých rozhlasových hier a kabaretov, divadelnú hru Parva Roma a veselohru pre deti pod názvom Jazyková škola uvádzalo niekoľko sezón aj Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Napriek tomu, že je v prvom rade humoristom, vydal tiež viacero básnických zbierok, plných hĺbavých myšlienok a reflexií života (Babie telo, 2015, Ja som nespal, 2016, Kam z kanapy, 2018). Svoj vrelý vzťah k Trnave vyjadril vo veršoch v zbierke Sonety pre Trnavu (2015), ktoré boli doplnené krásnymi fotografiami Waldemara Švábenského a v roku 2018 spolu s Jozefom Šelestiakom a Ladislavom Šebákom sonetový veniec Pätnásť chrámov a jedna veža.

Najnovší produkt Škrekovej básnickej invencie je venovaný láske a jej podobám. Je nazvaný „škrekovsky“ Až do dňa a skladá sa z dvoch častí – Z vlastnej neviny a Ani túžba nazmar.

Napriek hravému jazyku z veršov cítiť úprimnú lásku k žene, k ľuďom, ku komunite, zároveň ponúka smiech ako liek na éru poloprávd. Pretože, keď sa človek cíti radostne a veselo, všetko v našich životoch ide ľahšie.

O dobrú náladu sa na podujatí staral aj frontman folkovej skupiny Prešporok Kliment Ondrejka.

Básnickú zbierku uviedla do života čestná predsedníčka Fóra humoristov Benjamína Jakubáčová (nikto iný nemohol Benjamínovej zbierke popriať všetko najlepšie, ako Benjamínka), ktorá ocenila na majstrovi Škrekovi jeho mimoriadny talent „z bežnej veci hrou so slovíčkami vykúzliť verš, ktorý je naplnený láskavým a inteligentným humorom“.

Knihu, ktorú ilustračnými fotografiami doplnil Miroslav Hagen Trimay, vydal Spolok slovenských spisovateľov. Všetci záujemcovia ju nájdu v oddelení beletrie.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Text: PhDr. Ľ. Malá