icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Beat. Kniha útekov

V stredu 11. mája privítala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave s finančnou dotáciou Fondu na podporu umenia dramatika, básnika, prozaika, režiséra, scenáristu a herca Viliama Klimáčka. Neprišiel z Bratislavy sám, jeho diskusným partnerom bol známy moderátor a literárny publicista Jozef Dado Nagy.

„Milujem divadlo pre jeho okamžitú reakciu. Divák hlasuje potleskom. Čitateľ je tajomnejší. Autor si naňho musí počkať. Preto rád striedam divadelnú rýchlosť a literárnu pomalosť.“ – vyznal sa Viliam Klimáček, pôvodným povolaním lekár, v súčasnosti riaditeľ a herec divadla GUnaGU. Okrem toho píše poéziu a prózu, venuje sa písaniu dramatických textov pre iné profesionálne divadlá a písaniu scenárov a dramatizácií pre rozhlas, televíziu a film. Jeho texty ľahko spoznáte. Sú avantgardné, plné paródie, čierneho humoru, slangu a slovných hier. Čítajú sa ľahko, pretože píše o nás. Píše o našich životoch a svetoch. Triezvo. Neprifarbuje, preto je taký pravdivý. Niekedy kruto. Ak je vtipný, nejde o obyčajné generovanie humoru, je to vtip vo vážnych veciach.

Viliam Klimáček prišiel do Trnavy predstaviť svoj najnovší román Beat. Kniha útekov. Tragikomický román o šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia opisuje nástup rokenrolu a elektrických gitár v malom meste na Slovensku. Doteraz najosobnejší text autora opisuje jeho brata, rockového gitaristu, ktorý prejde mnohými skupinami od bigbeatových až po barové kapely, aby nakoniec v osemdesiatych rokoch emigroval do Západného Nemecka, kde spácha samovraždu. Kniha je zároveň aj príbehom mnohých ľudí, ktorí chceli opustiť komunistické Československo, ohradené elektrickým plotom a miestami zámerne pripomína romány Julesa Verna: útek ponorkou, balónom, obrneným autom... Román, jemne balansujúci medzi čiernym humorom a melanchóliou, je poctou básnikom Beat generation aj nespočetným rockovým skupinám, pri ktorých hudbe dospeli viaceré generácie dnešných Slovákov.

Vzácny hosť nám aj prezradil, čo vzniklo v jeho dielni v období koronového lockdownu. Román Márnosť ako sci-fi z roku 1958 hovorí o tom, že „minulosť nie je tým, čím bývala“. Máme sa na čo tešiť.

P.S. A ďakujeme za darované knihy pre našich čitateľov a čitateľky.

Text: PhDr. Ľ. Malá

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?