Liečivé rozprávky

Vo štvrtok podvečer 15. decembra patrila čitáreň knižnice jednému z posledných tohoročných podujatí. Početnému publiku predstavili moderátori Pavol Tomašovič, riaditeľ knižnice, a šarmantná Dália Šaškovičová, riaditeľka MTT, začínajúcu autorku Moniku Bestvinu Juranovú. Hoci práca so slovom nie je jej profesiou, napísala knihu rozprávok pod názvom Liečivé rozprávky. Vyrozprávala v nej ľúbezné príbehy o včielkach žijúcich v medovom kráľovstve, o žabkách, motýľoch či lesných vtáčikoch. A prečo nazvala tieto rozprávočky „liečivé“? Pretože ku každej pridala komentár a odporúčanie pre rodičov, akýsi návod na riešenie situácií, v ktorých sa rodič s dieťaťom denne ocitá. Na príbehoch zvieratiek ukazuje modely vzťahu rodiča a dieťaťa, ukazuje, ako treba pristupovať k deťom, aby z nich vyrástli plnohodnotné, sebavedomé a šťastné osobnosti. Každý rodič sa snaží čo najlepšie postupovať pri výchove svojich detí, snaží sa, aby ich svojím chybným prístupom nezranil, preto sú tieto návody veľmi inšpiratívne. Vyštudovaná záhradná architektka, ktorá sa zaoberá i psychológiou, poukazuje na to, že traumy z detstva sa prenášajú do dospelosti a ovplyvňujú naše životy. Preto sú Liečivé rozprávky určené nielen pre detičky, ale aj pre vnímavých rodičov.

Knihu uviedla do života Lucia Farkašová, v ktorej profesionálnom podaní sme si vypočuli aj jednu z rozprávok. Zároveň nám táto moderátorka televízie TA3 prezradila aj zákulisné informácie z prostredia televízneho spravodajstva. A keďže, ako prezradila Dália Šaškovičová, ktorá bola aj editorkou knihy, dobrým rodičom je aj hudobník Peter Letovanec, k Liečivým rozprávkam pridal svoje hudobné vystúpenie aj on. Autorka venovala knihu svojej dcérke, ktorá jej bola pri písaní inšpiráciou.

Monika Bestvina Juranová nám na záver prezradila, že ani množstvo prekážok, ktoré musela prekonávať pri vydaní tejto krásnej knihy, ju neodradilo od ďalšieho písania, takže sa môžeme tešiť na ďalšie pokračovania.

Knihu Liečivé rozprávky si už teraz môžete požičať v oddelení pre deti.

Text: PhDr. Ľ. Malá