Spomienka na Andreja Žarnova

Vo štvrtok 16. novembra, sa v čitárni knižnice spomínalo. Pri príležitosti 40. výročia úmrtia Andreja Žarnova (19. 11. 1903 – 16. 3. 1982), ktoré si kultúrna verejnosť pripomenula v marci tohto roka, ponúkla návštevníkom komponovaný program o básnikovi, prekladateľovi, lekárovi – patológovi Františkovi Šubíkovi.

Šubíkove životné peripetie predstavil film Ťaživosť pravdy, ktorý pripravila RTVS v roku 2020. Šubík pochádzal z nášho kraja, zo Záhoria, narodil sa v dedinke Kuklov a už od detstva začal písať básne. Najskôr po maďarsky, ale skoro uvedomelo prechádza do slovenčiny. Študoval v Skalici a v Trnave a na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. V Trnave si našiel aj manželku, skoro sa stal uznávaným profesorom patologickej anatómie a prednostom Ústavu patologickej anatómie Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity. Od roku 1940 bol vymenovaný za člena Štátnej rady.

Vzťah k rodnému Kuklovu spodobil vo viacerých básňach a tu sa aj inšpiroval pozorovaním kuklovského mlyna pri výbere svojho pseudonymu – Žarnov. Mlynský kameň predstavuje človeka často sa dostávajúceho do ťažkej situácie. A takých básnik zažil vo svojom živote veľa.

Jeho život veľmi ovplyvnila účasť vo vyšetrovacej komisii Červeného kríža na medzinárodnom vyšetrovaní masových hrobov v Katyni. Brutálnu stalinskú likvidáciu tisícov poľských dôstojníkov využila vtedajšia nemecká propaganda vo svoj prospech. Žarnov, ktorý otvorene vystríhal pred sovietskym boľševizmom, musel za svoju verejnú správu o katynských vojnových zločinoch niesť represívne dôsledky po celý život. Pomery v komunistickej totalite prinútili Žarnova v roku 1952 emigrovať, do konca života žil v USA. K politickej perzekúcii sa pridala i osobná tragédia, keď mu zomrel osemročný synček. Všetky tieto životné udalosti sa premietli v jeho básnickej výpovedi.

V programe vystúpil Bohumil Chmelík, ktorý interpretoval Žarnovove básne a autorka knihy o Andrejovi Žarnovovi V znamení púpavy Margita Kániková.

Ako povedal na záver podujatia Pavol Tomašovič, riaditeľ knižnice, „Čas je trpezlivý hráč, prináša poznanie a aj posúdenie. V toku plynúceho času si každý nesie svoj diel viny, ale aj svojho prínosu v rámci svojho životného príbehu. A Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave takéto príbehy svojim návštevníkom sprostredkúva.“

Text: PhDr. Ľ. Malá