Trnavčania na návšteve v Trnave

V obvyklý štvrtok podvečer zavítali na návštevu do knižničnej záhrady traja Trnavčania, ktorých osud zavial do Bratislavy a do mediálneho prostredia. A tak sme mali možnosť pobesedovať s významnými slovenskými moderátormi, ktorí napriek pracovnému pôsobeniu v Bratislave sa stále s láskou vracajú do svojho rodného mesta a priznávajú sa k svojim rodákom. V kresle pre hosťa sedela Jana Pifflová-Španková - bývalá televízna hlásateľka a v súčasnosti vynikajúca moderátorka, scenáristka a publicistka, ktorá na RTVS pripravuje reláciu Moja diagnóza a Patrik Herman - televízny moderátor a aktivista, jedna z najvýznamnejších tvárí televízie Markíza. Moderátor podujatia Martin Jurčo, novinár a redaktor RTVS, mal pri svojich hosťoch veľmi ťažkú úlohu. Dostať sa k slovu pri takých rečníkoch, akým je Patrik Herman a dynamická Jana Pifflová-Španková, bolo veľmi ťažké.

Patrik Herman, s kadenciou jemu vlastnou, nám opísal životnú cestu, ktorou prešiel od svojich začiatkov v gymnaziálnom časopise Blesk a o vplyve pani profesorky Krahulcovej na jeho ďalšie žurnalistické pôsobenie, cez Rádio Forte, post hovorcu mesta Trnava až po televíziu Markíza, kde v súčasnosti moderuje magazín Reflex. Ale vypočuli sme si aj jeho názory na novinársku etiku, na slušnosť a pokoru v novinárskom povolaní.

Jana Pifflová-Španková, pôvodne vyštudovaná stavbárka, sa vyznala zo svojho vzťahu k Trnave, k pani učiteľkám Štefunkovej a Lysickej, ktoré jej vštepili lásku k slovenčine a literatúre, ale aj, čo nás veľmi teší a povzbudzuje, zo vzťahu k našej knižnici, kde aj s Patrikom chodili čerpať poznatky a „spoznávať prostredníctvom kníh svet“.

Dozvedeli sme sa však aj to, že týchto dvoch absolútnych profesionálov a práci oddaných ľudí spája ešte niečo. Je to ich snaha pomáhať onkologickým pacientom, šíriť osvetu a prispievať k prevencii onkologických ochorení na Slovensku.

Spoločne založili občianske združenie Europacolon Slovensko, prostredníctvom ktorého organizujú osvetové kampane a pomáhajú onkologickým pacientom. Šíria poznatky o tomto závažnom ochorení a prostredníctvom prevencie a šírením informácii pomáhajú zachraňovať životy mnohým z nás, alebo aspoň zmierňovať dopady rakoviny na život pacientov. Tesne pred uvedením do života je ich spoločná kniha Povedz nie rakovine. Životospráva pri liečbe nádorov tráviacej sústavy, ktorá obsahuje rady odborníkov slúžiace tým, ktorých toto ochorenie postihlo.

Vďaka Vám, naši milí rodáci. Vďaka Vám za Vašu srdečnosť, za Vašu neutíchajúcu energiu, za Vašu obetavosť a láskavosť, za Vašu snahu pomáhať. Nech sa Vám vo všetkých Vašich projektoch darí! Dali ste nám neuveriteľné množstvo pozitívnej energie a nádeje, že svet okolo nás je lepší ako sa zdá.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia

Text: Ľubica Malá