Týždeň slovenských knižníc 2020

Pondelok 2. marec 2020 sa stal dňom otvorenia jedného z najvýznamnejších podujatí, ktoré knižnice organizujú pre svojich návštevníkov - Týždňa slovenských knižníc. Celoslovenské podujatie pod mottom „Knižnice pre všetkých“ organizuje každoročne v marci – Mesiaci knihy Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc ako týždňovú sériu podujatí zameraných na propagáciu knižníc a knižnej kultúry a podporu čítania. Ambasádorkou 21.ročníka podujatia sa stala herečka Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková.

Prvým podujatím „Týždňa“ v Knižnici Juraja Fándlyho bola beseda spisovateľa a vysokoškolského pedagóga Pavla Rankova s najmladšími čitateľmi v detskom oddelení. Deťom zo Základnej školy v Zelenči predstavil pripravovanú knihu rozprávok pre najmenších, v ktorej vždy víťazí dobro a zlo je potrestané pod názvom Princezné a princovia. Kniha má vyjsť ako darček deťom k tohtoročnému Medzinárodnému dňu detí.

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc v Trnavskom samosprávnom kraji sa uskutočnilo v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave za účasti riaditeľov regionálnych knižníc kraja – Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, Záhorskej knižnice v Senici, Galantskej knižnice a Žitnoostrovskej knižnice v Dunajskej Strede. Úrad TTSK reprezentoval riaditeľ Odboru kultúry a športu TTSK. Súčasťou slávnostného vyhlásenia bolo vyhlásenie 6. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže pre začínajúcich autorov zo Slovenska i Slovákov žijúcich v zahraničí Literárny salón 2020 s témou Moje stretnutie s Jurajom Fándlym. Knižnica vybrala meno svojho patróna nie náhodou, v roku 2020 si pripomíname 270. výročie narodenia tohto významného slovenského spisovateľa, kňaza a národného buditeľa.

Vzápätí zaujala divákov beseda – dialóg Jozefa Dada Nagya a Pavlom Rankovom, ktorý pokračoval v besedovaní tentokrát s trnavskými stredoškolákmi.  Rankov ako autor viacerých zbierok poviedok a románov sa zameral na predstavenie svojich kníh, v ktorých sa zaoberá obdobím neslobody a totality. V Legende o jazyku stavia do konfrontácie mýtus okolo Jána Nepomuckého z konca 14. Storočia a drsný nástup normalizácie v sedemdesiatych rokoch v Československu. V románe Matky, ktorý inscenovalo aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, pôrod matky v gulagu a otázky súvisiace s materstvom. Podujatie patrí do cyklu Literatúra proti totalite a totalita proti literatúre. Pútavé rozprávanie doplnilo vystúpenie hudobnej skupiny Family Friend.

Stretnutie s Pavlom Rankovom a Dadom Nagyom podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Týždeň slovenských knižníc v Trnavskom kraji bol dôstojne otvorený. Ako povedal riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho vo svojom príhovore, „pre čitateľa je dôležité nielen čítať, ale najmä byť sám sebou, aby sme všetci mohli čítať v knihe života“.