ZIMA A. D. 1500 - 2010

Už ani zima nie je taká aká bývala. Aj to je reakcia na dianie okolo nás. V poslednom období sa životné prostredie, počasie a vplyv človeka naň dostalo do väčšej pozornosti aj vďaka mediálnemu upriameniu sa na študentskú aktivistku Gretu Thunbergovú. Knižnica Juraja Fándlyho pozvala vo štvrtok 27. februára medzi čitateľov literáta a vedca, pracovníka SAV a pedagóga Trnavskej univerzity Pavla Matejoviča. Známy slovenský klimatológ sa okrem vedecko-výskumnej činnosti venuje i slovenskej literatúre po roku 1945 a teórii literatúry. Je autorom monografie Vladimír Mináč a podoby literárneho diskurzu druhej polovice 20. storočia, ako aj knihy o živote a diele Ivana Kadlečíka.

Do knižnice prišiel ujasniť pojmy a fakty, ktoré sa často emociálne šíria sociálnymi sieťami i médiami bez hlbšieho poznania a porozumenia súvislostí. Diskusiu s návštevníkmi knižnice autor oprel o svoju knihu Zima A.D. 1500 – 2010, ktorá mapuje históriu a podoby zím v Európe a na Slovensku od 16. storočia až po dnes. Popri chronologickej analýze naznačil charakteristické znaky jednotlivých období i trend, ktorý poukazuje na zmenu charakteru zím v posledných desaťročiach. Z jednotlivých grafov uverejnených v publikácii možno jasne vidieť i vplyv človeka na klimatické zmeny, hlavne v období nástupu priemyselnej revolúcie v 18. storočí, ktorá nemala dopad iba na zmenu demografie, deľbu práce, ale i na charakter jednotlivých krajín a na životné prostredie.

Kniha je dostupná v oddelení odbornej literatúry.