icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Anton Baláž

Vo štvrtok 13. 2. 2020 sme v čitárni Knižnice JF v Trnave privítali prozaika a autora literatúry faktu Antona Baláža. Prítomní návštevníci sa mohli z jeho rozprávania dozvedieť, ako sa vlastne dostal k písaniu. Jeho spolužiakom na vysokej škole bol Dušan Mitana. Začal chodiť do Mladej tvorby, kde sa zoznámil s mnohými, vtedy ešte mladými prozaikmi, akými boli Ján Johanides, Peter Jaroš, Rudolf Sloboda či Vincent Šikula. Pohltilo ho toto prostredie, v ktorom sa ocitol. Keďže to, o čom začal písať, bolo v tej dobe tabu, začala sa o neho zaujímať štátna bezpečnosť. Vydanie jeho prvého románu Bohovia ročných období v roku 1971 zastavila normalizácia. Podnet k zastaveniu tejto knižky vyšiel priamo od tajomníka ÚV KSS Ľudovíta Pezlára. Znamenalo to však zákaz publikovania na mnoho ďalších rokov.

Po novembri 1989 sa jeho témou stal človek v totalitných režimoch - režim vojnového slovenského štátu a potom komunistický režim. Vážne témy sa autor snaží vo svojich knižkách posúvať do ľahších, ironických rovín, ako je to napríklad v románe Tábor padlých žien, kde sa venuje téme "prevýchovy" bratislavských prostitútok na "uvedomelé občianky" v totalitnom tábore nútených prác. Bol to inak ten istý tábor, v ktorom fašistický režim počas vojny internoval a "prevychovával" slovenských Židov.

Jeho najnovšia nová kniha Dva slovenské osudy (Špitzer – Mach) vyšla v roku 2019. Autor sa zmienil o podnetoch, ktoré ho viedli k jej napísaniu. Kniha poukazuje na dva rozdielne osudy ľudí - Juraja Špitzera na strane židovskej obce a Alexandra Macha na strane štátu, riadiaceho transporty Židov. Kľúčové je najmä rozprávanie o jeho osobných stretnutiach s týmito dvoma postavami našej nedávnej histórie. Príbehy z tejto knihy nestrácajú svoju aktuálnosť ani v súčasnosti, pretože u istej časti spoločnosti narastá tendencia rozdeľovať ľudí podľa národnosti, vierovyznania, rasy, a pod.

Stretnutie s naším hosťom moderoval redaktor Martin Jurčo.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci cyklu Súčasná slovenská literatúra a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?