Desaťkrát Gulag s Petrom Juščákom

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s o.z. Občiansky klub Trnava usporiadala vo štvrtok 21. marca stretnutie s Petrom Juščákom.

Rozhlasový pracovník, reportér Literárneho týždenníka, redaktor Smeny a Sme, pracovník Ústavu pamäti národa a v súčasnosti majiteľ firmy venujúci sa technologickému inžinieringu v Bratislave je autorom viacerých významných diel. Už v roku 1986 získal Cenu Ivana Kraska za najlepší debut zbierkou poviedok Komu ujde vlak a odvtedy vydal viacero románov a poviedok. Za román z roku 2014 ... a nezabudni na labute! získal Cenu Obce spisovateľov Slovenska, Cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska a bol nominovaný v desiatke finalistov o Cenu Anasoft litera 2015. Z roku 2018 je jeho román Balkan blues. Juščák píše i literatúru faktu, spomenieme opísané osudy občanov Československa, odvlečených do pracovných táborov GULAG v ZSSR pod názvom Odvlečení (2001, 2011) a Michal Kováč a jeho bremeno, esej o prvom slovenskom prezidentovi (2003).

Naposledy sa v našej knižnici predstavil v roku 2020 práve so sugestívnym románom ... a nezabudni na labute!, v ktorom majstrovsky vyrozprával príbeh Ireny a jej súputničiek, ktoré zakúsili peklo sovietskych táborov NKVD po 2. svetovej vojne.

Štvrtková debata s Pavlom Tomašovičom, riaditeľom knižnice, bola o jeho novom titule Desaťkrát Gulag. Ide o publicisticko-dokumentárnu knihu desiatich mimoriadnych príbehov občanov, ktorí boli zo svojich domovov zavlečení do pracovných táborov GULAG v ZSSR. Na týchto vybraných príbehoch Juščák ilustruje osudy desaťtisíc ľudí, ktorí po skončení druhej svetovej vojny okúsili hrôzy sovietskych táborov. Ide o výnimočné zážitky ľudí, s ktorými sa osobne rozprával, alebo ich príbeh spoznal sprostredkovane cez príbuzných, cez denníky alebo záznamy. A tak sme sa dozvedeli o osudoch Františka Kaletu, Ivana Kováča, Ladislava Urbana, Viktora Fiedlera a ďalších a aj ich rodín, ktoré ostali tiež poznačené prežitým utrpením.

Tentokrát to nebola ľahká téma, ale potrebná. Aby sme nezabudli.

Knihu Desaťkrát Gulag si môžete požičať v oddelení beletrie.

Text: PhDr. Ľ. Malá

Foto: Michal Lipovský