Eklektik Bastard

Slovenská spisovateľka Ivana Gibová vyštudovala odbor slovenský jazyk a literatúra na FF Prešovskej univerzity. Debutovala zbierkou poviedok Usadenina (2013), ktorá zvíťazila v ankete Debut roka. Novela Bordeline (2014) sa stala predlohou pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka a pražského divadla Nekroteatro. V roku 2016 vydala knihu Barbora, boch & katarzia, ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2017, získala cenu René Anasoft litera gymnazistov a bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa za najlepšiu prozaickú knihu autora do 35 rokov. Viaceré jej texty boli preložené do mnohých jazykov. V roku 2020 vyšla komixovo-poviedková kniha Eklektik Bastard, ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera, získala cenu Panta Rhei Awards a Cenu Tatrabanky. A práve táto najnovšia kniha sa stala predmetom dialógu autorky s literárnym vedcom a moderátorom Jozefom Dadom Nagyom, ktorý do knižnice prišli sledovať štvrtáci z Gymnázia Angely Merici v Trnave.

Štvrtá kniha Ivany Gibovej je poviedkový komix, v ktorom postavy prestupujú z jedného príbehu do druhého. Sú plné sarkazmu a cynického humoru a podávajú obraz o prežívaní mladej generácie, o jej každodenných starostiach aj radostiach. Samozrejme, nehovorilo sa len o knihe. Ivana Gibová je zaujímavá ako človek. Pravidelne odchádza zo studeného zimného Slovenska do španielskej Malagy, kde v teple slnečných lúčov nachádza inšpiráciu na ďalšie písanie. Jej texty odrážajú postoj mladej generácie k svetu, v ktorom žije. Volí k tomu aj primeraný jazyk, ktorý je svieži, vtipný, a nebojí sa ani nežiadúcej lexiky (vulgarizmov). Možno aj preto sa ľahko číta a je uveriteľná. Napriek svojmu zdravotnému hendikepu, ku ktorému sa pred mladým publikom neváhala priznať, alebo možno práve preto, citlivo reaguje na prežité, písaním sa lieči a zároveň svojimi textami pomáha aj iným. Z reakcií publika bolo zrejmé, že úprimná výpoveď mladej spisovateľky je to, čo mladá generácia oceňuje, čo ju zaujíma a zasahuje.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Text: PhDr. Ľ. Malá