icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Exkurzia vo Viedni

19.09.2018
Knihovníci

Dňa 19. septembra sa pracovníčky univerzitnej knižnice zúčastnili už tradičnej akcie, organizovanej Krajskou pobočkou Spolku knihovníkov a knižníc, odbornej exkurzie.

Cieľom bola návšteva Univerzitnej knižnice Wirtschaftsuniversität – Wien.

Priestormi knižnice nás sprevádzal jej zamestnanec, správca elektronických zdrojov Guido Rauscher a tlmočili Jana Nosálová a Pavol Makovník. Modernú budovu navrhla britská architektka irackého pôvodu Zaha Hadid. Ekonomická univerzita bola založená v roku 1848 a bola súčasťou technickej univerzity. V súčasnosti je najväčšou ekonomickou univerzitou v Rakúsku a patrí medzi najväčšie v Európe. Študuje tu 20 000 študentov, z ktorých štúdium dokončí asi 15 000. Za posledný rok tu študovalo 300 študentov zo Slovenska.

Univerzite veľmi záleží na životnom prostredí, po celej budove sa nachádzajú pramene s pitnou vodou, tiež smetné nádoby na triedený odpad, v priestoroch je zakázané jesť.

Úlohou knižnice je čo najrýchlejšie nájsť správne informácie študentom, výskumníkom a zamestnancom. Aby sa toto dosiahlo, vznikli oddelenia zásob, výpožičné oddelenie, oddelenie elektronických zdrojov a publikačných služieb. Univerzita má 1200 výskumníkov a 800 zamestnancov.

V knižnici pracuje 80 ľudí. Univerzitná knižnica disponuje automatizovaným systémom. Všetko je centrálne riadené. Na prízemí sú umiestnené automaty pre vypožičiavanie a vrátenie literatúry, tiež bankomaty na zaplatenie poplatkov za oneskorené vrátenie. Knižnicu navštívi asi milión ľudí ročne. V prízemí sa nachádza oddelenie príjmu. Zamestnanci tu poskytujú konzultácie a registrujú nových čitateľov. Existuje viac druhov čitateľských preukazov: študentské, zamestnanecké, pre výskumníkov a verejnosť. Výskumníci majú prístup do budovy 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Na poschodí sa nachádza študovňa elektronických zdrojov s vysokovýkonnými počítačmi. V ďalšej študovni sa nachádza 10 000 voľne dostupných kníh, určených   na požičanie pre študentov na 6 týždennú výpožičku, ktorá sa už nedá predlžovať. V budove môžu čitatelia využiť skenery, oddychovú zónu. Je tu tiež možnosť rezervovať si vopred odhlučnené študovne, ktoré využívajú hlavne skupiny ľudí pracujúcich na projektoch.

Časopisy sú určené na prezenčnú výpožičku. Čitatelia majú k dispozícii 700 tlačených časopisov, 20 000 elektronických časopisov a 1000 denníkov.

Univerzitná knižnica iniciovala projekt hľadania stratených kníh počas obdobia nacizmu a pátrania po ich pôvode.

Náš program pokračoval. Ďalšou zastávkou bolo historické centrum Viedne a individuálna prehliadka pamätihodností. 


PhDr. Zuzana Martinkovičová

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?