FESTIVAL JÁNA SMREKA

Festival Jána Smreka pomenovaný po veľkom slovenskom básnikovi oslavujúcom život zavítal v roku 2022 aj do Trnavy. Spolupráca hlavného organizátora - Slovenského centra PEN s Knižnicou Juraja Fándlyho má už svoju mnohoročnú tradíciu, tento ročník, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sa organizátori rozhodli preniesť priamo na pôdu trnavských gymnázií.

V stredu 21. septembra teda privítalo Gymnázium Jána Hollého a Gymnázium Angely Merici vzácnych hostí. Boli to:

Helmuth A. Niederle, básnik, prozaik, prezident Rakúskeho centra PEN

Richard Pietrass, nemecký básnik, prekladateľ a laureát tohtoročnej Ceny Jána Smreka

Nadja Popova, poetka a prekladateľka zo Sofie (Bulharsko)

Knut Ødegård, nórsky básnik, prekladateľ a laureát Ceny Jána Smreka 2007

Benjamín Škreko, Trnavčan, básnik a publicista

José Muchnik, argentínsky básnik žijúci vo Francúzsku

Milan Richter, slovenský básnik a prekladateľ

Podujatie s ohromnou znalosťou veci moderoval v slovenčine, angličtine a nemčine Milan Richter, duša Festivalu Jána Smreka. Divákom tak boli predstavení nielen významní svetoví básnici a ich dielo, ktoré aj interpretovali, ale získali aj množstvo informácií zo svetovej literatúry. Literáti sa ukázali ako plnokrvní ľudia, ktorí podoby života reflektujú vo všetkej jeho rozmanitosti. Ako na záver povedal prekladateľ ich poézie Milan Richter: „Básnik musí mať nažité, len vtedy poézia odráža život“.

Pre študentov bol k dispozícii aj zborník textov všetkých účastníkov tohtoročného Festivalu Jána Smreka.

Text: PhDr. Ľ. Malá