Knižnica - dom plný bohatstva

Seniori

Druhé stretnutie v rámci projektu Aktivita ako dominantný spôsob starnutia. V stredu 21. februára bol v knižnici znova nabitý program. Doobeda o 10.00 sa uskutočnilo podujatie Knižnica – dom plný bohatstva v rámci projektu Knižnica dokorán. Podujatie zamerané na aktivizáciu kognitívnych schopností seniorov. Lektorka Jana Brliťová predstavila účastníkov budovu – dom plný bohatstva, v minulosti Hospodárska banka plná materiálneho bohatstva, v súčasnosti sprístupňuje v knihách zhromaždené bohatstvo poznania, tiež jej staviteľa Michal Milan Harminca. Následne knižnicu ako kultúrnu, vzdelávaciu a informačnú inštitúciu, jej poslanie, úlohy a aktivity. PhDr. Július Bartek – nevidiaci pracovník knižnice porozprával ako sa vysporiadal so svojim handicapom – slepotou od školských rokov, ako študoval, začlenil sa do spoločenského života. Ako stratu zraku nahrádza ďalšími zmyslami. Ukázal pomôcky, ktoré majú slepým zlepšiť kvalitu života – kolortest, hmatové pexeso, ilustrované knihy pre nevidiacich a zvukové knihy. V poslednej časti účastníci robili reflexiu na tému Knižnica.

Z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.