Knižnica v čase - trnavské knižnice v minulosti II.

"95 rokov sme tu pre vás"

Dnes pokračujeme predstavovaním verejných knižníc v Trnave pred založením Verejnej knižnice mesta Trnava – predchodkyne Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

Knižnica Spolku sv. Vojtecha

Významné miesto v šírení literatúry medzi široké vrstvy obyvateľstva Trnavy a Slovenska mala knižnica Spolku sv. Vojtecha.

Pri svojom vzniku v roku 1870 mal Spolok sv. Vojtecha okrem iného aj úlohu „starať sa aj o zhromažďovanie a konzervovanie slovenských kníh.“

Po utvorení Spolku sv. Vojtecha na základe výzvy prinášali rôzne knihy do spolku aj bežní ľudia a vtedy sa zrodila myšlienka založenia knižnice. Jej základ tvorili dary „knihy samým roľníckym a robotníckym ľudom uschované a zachránené.“

Viacej informácií sa dozviete v článku zo zborníka Knižnice na Slovensku (1954) Knižnica Spolku sv. Vojtecha od Jána Pöstényiho dostupného v študovni regionálnej literatúry našej knižnice. V študovni nájdete aj viacej titulov kníh už z 19. storočia mapujúcich dejiny Spolku sv. Vojtecha v Trnave.

Pöstényi, Ján: Knižnica Spolku sv. Vojtecha. In: Knižnice na Slovensku / zost. Jozef Kuzmík. – Martin, Matica slovenská, 1954, s. 168 - 170.