Mesto a jeho štvrte

V stredu 27. septembra patrila záhradná čitáreň knižnice riaditeľke Západoslovenského múzea v Trnave Martine Bocánovej. V rámci cyklu Mesto a knižnica ponúkla početným záujemcom a záujemkyniam - rodeným Trnavčanom, ale aj tým, ktorí sa tu síce nenarodili, ale majú pozitívny vzťah k nášmu mestu a zaujímajú sa o jeho históriu, prednášku o významnej štvrti Trnavy - o Kopánke. Podujatie bolo zaradené do projektu Dní európskeho kultúrneho dedičstva a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Výskumom štvrtí Trnavy sa doc. PhDr. Bocánová, PhD. začala zaoberať ešte v roku 2014 v rámci vedeckého grantu UCM v Trnave spolu so svojimi ďalšími kolegami. Keďže zistili veľký záujem zo strany Trnavčanov, vo výskume pokračovali a tak uzrela v roku 2021 svetlo sveta monografia pod názvom Trnavský Execír – KOPÁNKA. Autorsky sa na publikácii podieľali aj PhDr. Klaudia Mišovičová, PhDr. Martin Priečko, PhD. a PhDr. Peter Sokolovič, PhD. Historická monografia, ktorá získala už viacero ocenení, sa venuje histórii špeciálne Kopánky. Táto sa počas dvadsiateho storočia pretvárala a formovala inak, ako zvyšok mesta a tejto téme bola venovaná aj prednáška. Na začiatku 20. storočia bola táto štvrť na okraji záujmu Trnavy, žilo tam - "za hradbami" - v núdzových obydliach sociálne slabé obyvateľstvo oddelené od mesta zeleným pásom. Usadili sa tu prevažne chudobní robotníci a Bulhari a Kopánka bola známa aj veľkým vojenským cvičiskom a kolóniou presídlencov z Oravy z obce Ústie na Ustianskej ulici, ktorí sa sem presťahovali po zatopení Oravskej priehrady. Od polovice 20. storočia sa postupne začal život v štvrti zlepšovať, významne k tomu prispeli saleziáni, ktorí tu pôsobili a segregačná nálepka jej obyvateľov začala miznúť. Napokon na konci 20. storočia sa Kopánka stala vyhľadávanou lokalitou, kam sa ľudia začali sťahovať – ponúka bývanie v uliciach so zástavbou rodinných domov so záhradami, ale aj v bytových domoch na sídliskách v tesnom styku s centrom Trnavy s vlastnou rozvinutou infraštruktúrou.

Zaujímavé rozprávanie dopĺňala svojou hudobnou produkciou speváčka a gitaristka Lívia Doležalová.

Text: PhDr. Ľ. Malá