Noc literatúry 2023

Súčasní európski autori, tri netradičné miesta a známe herecké osobnosti - tak vyzerala séria verejných čítaní v rámci podujatia Noc literatúry, ktorá sa uskutočnila pod taktovkou Českého centra v Bratislave v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami EUNIC a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. V Trnave sa po siedmykrát stala hlavným organizátorom Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, tento rok, podobne ako v minulosti, aj v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave a kultúrnym centrom Malý Berlín.

Napriek nepriazni počasia sa podujatia 17. mája podvečer zúčastnili skalní fanúšikovia dobrej literatúry, aby si v interpretácii významných hereckých osobností Divadla Jána Palárika v Trnave vypočuli úryvky z vybraných prekladov súčasných európskych autorov na viacerých miestach - v záhradnej čitárni knižnice, v Západoslovenskom múzeu v Trnave a v kultúrnom centre Malý Berlín. V priestoroch záhradnej čitárne začal s čítaním herec s nezameniteľným hlasom Vladimír Jedľovský, ktorý si vybral úryvok z knihy švajčiarskeho spisovateľa Pascala Merciera: Perlmannovo mlčanie.

Oceňovaný román z akademického prostredia začína na jazykovednom sympóziu, kde hlavný hrdina Perlmann zistí, že v pracovnom živote už nemá ďalšie méty. Prestane veriť v zmysel akademickej činnosti, prepadne sa do zúfalstva, ktoré sa každým dňom stupňuje. Ako to dopadne, sme sa z ukážky nedozvedeli, zvedavý čitateľ či čitateľka si bude musieť knihu dočítať.

Daždivý presun na netradičné miesto do Múzea knižnej kultúry Západoslovenského múzea v Trnave účastníci podujatia zvládli, tu ich totiž čakal ďalší z hercov divadla Tomáš Mosný, ktorý prečítal úryvok víťaza minuloročnej Ceny Anasoft Litera Stanislava Rakúsa: Ľútostivosť. Započúvali sme sa do príbehov postáv, ocitajúcich sa vo svojich životoch a činoch na hrane dobra a zla, nevedomosti a krutosti, žičlivosti a chamtivosti, samoty aj osamelosti.

Večerné čítanie sme zakľúčili v kultúrnom centre Malý Berlín s herečkou Silviou Soldanovou, ktorá interpretovala úryvok z knihy maďarskej autorky Krisztiny Tóth: Pixel. Ide o najčítanejšiu maďarskú autorku, v ktorej texte kapitoly na seba nadväzujú ako pixelové štvorce, každá predstavuje autonómny celok, no ak si všimneme zložitý systém vzťahov medzi nimi, spoja sa do úplne nového veľkého príbehu.

Všetky knihy, z ktorých sa čítali ukážky, sú k dispozícii v našej knižnici.

Na záver ostáva povedať len jedno: Sme radi, že Trnava sa stala jedným zo sedemnástich miest Slovenska, kde májový večer ovládla literatúra a priniesla pre putujúcich nadšencov čítania možnosť spoznať aspoň časť kvalitných európskych textov a aj ich aktuálne slovenské preklady. Ďakujeme tým, ktorí prekonali nevôľu z nepríjemného počasia a putovali s nami. Dúfame, že nabudúce bude s nami aj nebo.

Text: PhDr. Ľ. Malá