Noc s Andersenom 2018

24.03.2018

23. marca 2018 sa odbíjaním 18. hodiny opäť po roku otvorila brána Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave všetkým malým odvážnym čitateľom, ktorí prišli do oddelenia pre deti prežiť Noc s Andersenom.

Hneď po prevzatí detí od rodičov a zložení si spacákov i ruksakov sme sa usadili v herni, kde program začal slávnostným príhovorom pani riaditeľky knižnice Lívie Kolekovej, ktorá privítala vzácneho hosťa – pána župana Jozefa Viskupiča. Ten prišiel deti nielen pozdraviť, ale im aj prečítať úvodnú rozprávku svetoznámeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena Škaredé káčatko. Od tvorby dánskeho spisovateľa sme sa postupne dostali k nášmu najznámejšiemu slovenskému zberateľovi rozprávok Pavlovi Dobšinskému. Jeho 190. výročie narodenia sme si pripomenuli nielen tvorbou, ale aj sladkou tortou v tvare otvorenej knihy s obrázkom Dobšinského dvanásťhlavého draka, ktorý zdobí slovenskú poštovú známku venovanú deťom. Dôležitej úlohy rozkrojenia torty sa ujal pán župan a ušlo sa všetkým vyše päťdesiatim účastníkom a samozrejme vzácnym hosťom. Medzi nich patril i dlhoročný zberateľ poštových známok filatelista Ján Mička. Jeho zaujímavé rozprávanie nám priblížilo vznik prvej známky na svete, ale nezabudli sme spomenúť ani tvorbu našich známkotvorcov, nakoľko naše známky patria medzi vysoko cenené a vo svete získavajú popredné miesta. Od známok sme sa dostali aj k tvorbe našich regionálnych spisovateliek. Oľga Kohútiková zaujala hádankami našich najmenších a Miroslava Varáčková oslovila svojou tvorbou teenagerov. Po rozlúčke s hosťami sme sa občerstvili a pokračovali v programe tvorivou dielňou. Na počesť Pavla Dobšinského sme vyrábali ruže, veď medzi jeho najznámejšie rozprávky patrí predsa Trojruža. S príchodom polnoci sme sa s baterkami presunuli do knižničnej záhrady, kde sme pod hviezdnou oblohou hľadali súťažné otázky a potom sadili vyrobené ruže pod Andersenovník. Po polnočnej prechádzke a splnených úlohách sme najmladších uspali rozprávkou a staršie deti sa rozdelili do skupiniek, kde si čítali alebo s inými nocľažníkmi vo svete chatovali a vymieňali si svoje dojmy. Aj v tomto roku sa našlo zopár nocľažníkov, ktorí vôbec nespali. Spoločne sme sa dočkali nového dňa, pozobúdzali malých a pripravili sladké raňajky. A keď už boli deti naraňajkované, čakal nás posledný bod programu – odmeniť statočných „anderseníkov a andersenky.“ Každý dostal farbičky a diplom so svojim menom a nápisom „ Pod zázračný plášť Andersena sa skryl a odvahu nestratil...“

... a to už prichádzali rodičia pre svoje ratolesti... My, hoci nevyspatí, ale zato šťastní knihovníci, sme knižnicu zatvorili a veríme, že o rok Noc s Andersenom opäť pripravíme. Túto správu spísali, tí čo s deťmi nocovali...

- štatisticky 47 nocľažníkov + 4 knihovníci