Noc s Andersenom 2024

Z piatku 22. marca na sobotu 23. marca zažili deti tradičné večerné, resp. nočné dobrodružstvo v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Podujatie Noc s Andersenom pokračovalo už 23. ročníkom. Naša knižnica ho zorganizovala v hlavnej budove – v oddelení pre deti a takisto na pobočke knižnice Tulipán.

Na pobočke Tulipán nocujúce deti čakal pestrý program, o ktorý sa postarali knihovníčky Veronika a Helenka, spisovateľka Svetlana Majchráková, hudobníčka a spisovateľka Beáta Kuracinová Vargová, ilustrátorka Oksana Lukomská či tanečné a pohybové štúdio Crazy Family.

V hlavnej budove sa zišlo 20 detičiek vo veku od 8 do 12 rokov. Slávnostného otvorenia sa zhostil podobne ako minulý rok župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Po jeho úvodnom príhovore prišla na rad milá chvíľa, keď prečítal deťom rozprávku Princezná na hrášku od Hansa Christiana Andersena. Účasťou na zahájení tohto ročníka Noci s Andersenom nás okrem župana poctili aj riaditeľ odboru kultúry a športu Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic a riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič.

Program pre nocľažníkov pokračoval tajomným príchodom hrdinu dnešnej noci - Hansa Christiana Andersena. Samozrejme, prišiel v podobe herca Divadla Jána Pallárika – Tomáša Mosného. Stvárnil ho skvele, kostým a hlasový prejav samotného herca boli ozajstným zážitkom. Najskôr s ním knihovníčka Terezka viedla rozhovor, v ktorom sme sa o Andersenovi dozvedeli všetko podstatné. Následne už Tomáš Mosný krásnym, hlbokým hlasom prečítal jednu z najznámejších rozprávok Andersena a to Snehovú kráľovnú, ktorá vyšla pred 180 rokmi. Na záver svojej návštevy rozdal deťom pozornosť na pamiatku, ktorú si pre nich knižnica pripravila. Po celý čas bol k nahliadnutiu pre deti aj zapožičaný divadelný kostým Snehovej kráľovnej. A išlo sa večerať. Pizza, džúsiky a tiež sladké dezerty, ktoré napiekli niektoré maminky, deťom veľmi chutili. Po večeri sa deti rozdelili na dve skupiny. Prvá desiatka išla s knihovníčkami Henkou a Luckou tvoriť zdobené zrkadielka z kartónu a fólie, druhá desiatka zasa s knihovníkom Ľubkom učiť sa programovať robotov Photonov. Skupinky sa potom vymenili a išlo sa súťažiť, kto bude mať šťastie v určovaní zafarbených nádob s vodou. A keďže išlo o súťaž, hralo sa aj o pekné, prevažne knižné ceny. Pomaly bolo začať na deťoch badať únavu a tak si rozložili v herni svoje spacáky a karimatky. Pustili sme im rozprávku na dobrú noc a potom sa už len knižnične snívalo. Ráno budík, balenie svojich vecí, raňajky a postupne príchody rodičov, ktoré si začali vyzdvihovať deti.

Úsmevy detí sú pre nás jasným dôkazom, že v knižnici strávili veselé a pútavé chvíle. Už teraz sa tešíme na budúcoročnú Noc s Andersenom.