icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Odborná exkurzia knihovníkov do Bratislavy

25.09.2019
Knihovníci

Knižnice i múzeá s otvorenou náručou

Krajská pobočka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc Trnava zorganizovala pre všetkých svojich členov odbornú exkurziu do Bratislavy, ktorá sa uskutočnila v stredu 25. septembra 2019. Zúčastnili sa jej napríklad knihovníci z Trnavy, Senice, Skalice či z Abrahámu. I moja mama a ja sme si toto pozoruhodné podujatie nenechali ujsť. Ráno sa obloha netvárila veľmi prívetivo, ale napokon nám urobila radosť a nepršalo.

Účastníci exkurzie sa do Bratislavy prepravili individuálne. O 9.00 hod. sme sa všetci stretli pred budovou Prírodovedného múzea na Vajanského nábreží č. 2. Prírodovedné múzeum má svoje sídlo v hlavnej budove Slovenského národného múzea (SNM). Okrem neho tam sídli aj riaditeľstvo SNM a odborná knižnica, ktorá je prístupná pre verejnosť. Stále expozície Prírodovedného múzea sa nachádzajú na druhom a treťom poschodí. Najprv sme zavítali do Knižnice SNM, kde sa nás ujala jej vedúca PhDr. Marta Čomajová. Porozprávala nám o SNM i o knižnici. SNM tvorí okrem riaditeľstva aj 18 špecializovaných múzeí. Jedným z nich je Prírodovedné múzeum. Stavba dnešnej hlavnej budovy SNM prebiehala v rokoch 1924-1928 podľa návrhu významného slovenského architekta Michala Milana Harminca. (Ten projektoval aj budovu bývalej Slovenskej poľnohospodárskej banky, v ktorej dnes sídli Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.) Knižnica SNM nemá právnu subjektivitu, je začlenená pod generálneho riaditeľa, tak ako napríklad aj archív a vydavateľstvo SNM. Je to ústredná knižnica siete múzeí a galérií SR. Môže sa pochváliť stotritisícovým fondom a využíva knižnično-informačný systém VIRTUA. Keďže knižnica sústreďuje publikácie z rôznych vedných oblastí, je to náročné na akvizíciu. Čitateľom, ktorí nie sú zamestnancami SNM, sa dokumenty požičiavajú iba prezenčne (do študovne). Ako mnohé knižnice, i táto v súčasnej dobe zaznamenáva pokles návštevnosti. Stúpa však záujem o medziknižničnú výpožičnú službu a o zhotovovanie skenov. Čitateľmi sú hlavne študenti rôznych odborov, ako sú prírodné vedy alebo umelecké smery, ale tiež napríklad pracovníci Slovenskej akadémie vied. PhDr. Marta Čomajová umožnila účastníkom našej exkurzie navštíviť tri miestnosti, v ktorých sa nachádza depozit a čitatelia tam nemajú prístup. V prvých dvoch sú uložené monografie, v tretej seriálové publikácie.

V Prírodovednom múzeu sme si prezreli s výkladom lektora paleontologickú expozíciu Príbeh života na Zemi. Oboznámila nás s dôležitými evolučnými zmenami a hlavnými zástupcami živočíchov a rastlín, žijúcimi v jednotlivých geologických obdobiach. Videli sme napríklad model dinosaura, ktorý kedysi žil vo Vysokých Tatrách. Svoje stopy zanechal v horninách starých približne 200 miliónov rokov. Zaujala nás i expozícia Biodiverzita Slovenska. Ohromil ma model vyše šesťmetrovej vyzy veľkej. Tieto obrovské ryby sa ešte začiatkom 20. storočia vyskytovali v Dunaji.

Program pokračoval v Múzeu židovskej kultúry. Je tiež súčasťou SNM a sídli v Zsigrayovej kúrii na Židovskej ulici č. 17. Lektorka Viera Kamenická najprv zaujímavo porozprávala o múzeu, o jeho budove a o histórii Židov v Bratislave. Ako povedala, Múzeum židovskej kultúry vzniklo v roku 1992. Dokumentuje duchovnú a hmotnú židovskú kultúru i holokaust na Slovensku.

Čo sa týka knižnice múzea, knihovníčka Kamila Fircáková prezradila, že prvé čísla v prírastkovom zozname pochádzajú z roku 1993. Vo fonde majú knihy, periodiká i tlače, spolu vyše 9200 kusov. Sú nie len v hebrejčine, ale aj vo väčšine európskych jazykov, napríklad v poľskom, litovskom, ruskom, nemeckom, maďarskom či slovenskom. Knižnica využíva knižnično-informačný systém MaSK. Vytvárajú si elektronický katalóg, v súbornom katalógu majú v súčasnosti okolo 4000 záznamov. Ročne majú okolo 300 výpožičiek a okolo 10 rešerší. Výpožičky sú väčšinou prezenčné, výnimku udeľuje riaditeľ. Čitateľmi sú poslucháči vysokých škôl, pedagógovia vysokých škôl a záujemcovia z rozličných oblastí spoločenského života. Ľudia tu napríklad zvyknú hľadať informácie o svojich predkoch. Knižnica pripravuje aj rôzne výstavy. Najstaršími knihami v jej fonde sú súborné dielo Josepha Flavia z roku 1514 (v latinčine) a kabalistická kniha z roku 1598 (v hebrejčine).

Viera Kamenická nás previedla výstavnými priestormi múzea. Vystavené predmety sa týkajú napríklad židovského náboženstva, významných životných udalostí, vzdelávania či stravovania. Okrem iného sme sa dozvedeli, ako prebieha židovská svadba, a prezreli sme si malú miestnosť, zariadenú ako synagógu. Lektorka rozprávala veľmi odborne a pútavo, skutočne nás zaujala.

Po skončení výkladu sa exkurzia skončila a účastníci sa pobrali na cestu domov. Bol to veľmi príjemne a inšpiratívne strávený deň. Múzeá a ich knižnice nás prijali s otvorenou náručou a ukázali nám svoje skryté poklady. Už sa tešíme na ďalšiu exkurziu. Sme zvedaví, kam sa na budúci rok vyberieme.

Ružena Šípková  


Powered by Froala Editor

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?