Pantheon Malého Ríma

V rámci tradičného podujatia, ktoré organizuje Mesto Trnava už dvadsaťosem rokov pod názvom Trnavské dní (s podtitulom lásky, pokoja a porozumenia) sa v našej knižnici v piatok 22. septembra uskutočnila úvodná akcia k stretnutiu významných rodákov - Pantheon Malého Ríma. Podobne ako Galaprogram, v rámci ktorého sa širokej verejnosti predstavujú Trnavčania, ktorí dosiahli významné úspechy v rôznych odvetviach ľudskej činnosti, tiež bol venovaný významným osobnostiam Trnavy. Úcta k hodnotám i ľudským dielam bola leitmotívom celého podujatia.

Moderátor, riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič, sa o tých, ktorí zanechali stopu v histórii nášho mesta a v našom vedomí, zhováral s lekárom, spisovateľom a básnikom Miroslavom Danajom a hudobníkom, skladateľom a publicistom Petrom Radványim. Spomínali sme spoločne na vzácnych ľudí: na lekára, jedného zo zakladateľov Trnavskej univerzity a v rokoch 1998 ‒ 2006 vedúceho Katedry charitatívnej a misijnej práce Štefana Kopeckého, neopomenuli sme ani Vladimíra Krčméryho, vynikajúceho odborníka na tropickú medicínu a infektológiu, univerzitného profesora, zakladateľa zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií, ktorý tiež pôsobil od roku 1995 ako poverený dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Spomenuli sme aj profesora Jozefa Šimončiča, ktorý tiež patril k zakladateľskej generácii pedagógov Trnavskej univerzity, na ktorej po jej znovuobnovení v roku 1992 pôsobil ako interný pedagóg na katedre histórie.

Bonzo Radványi pripomenul jubileá Johna Dopyeru (130. výročia jeho narodenia a 35. výročia úmrtia), ktorý daroval svetu rezofonickú gitaru "dobro" a ďalšie osobnosti spojené s Trnavou – historika a publicistu Petra Horvátha (80. výročie narodenia), historika Hadriána Radványiho (105. výročie narodenia). Ďalšie osobnosti – najmä v bielych plášťoch nájdeme v pripravovanej knihe Miroslava Danaja pod názvom Trnava - Malý Rím v bielom plášti, venovanú osobnostiam trnavskej nemocnice. Publikácia vyjde pri príležitosti vybudovania chirurgického pavilónu pred sto rokmi a blížiaceho sa 200. výročia položenia základného kameňa trnavskej nemocnice županom Leopoldom Pálfym.

Spomínanie s hudobnými vstupmi Bonza bolo príjemné. Oživilo nielen významné okamihy z dejín nášho mesta, ale aj spomienku na ľudí, ktorí sa o ne zaslúžili. Sprítomnilo ich odkaz o potrebe vytvárať také vzťahy pomoci a spolupatričnosti, ktoré prinesú medzi ľudí dobro a vďaku. Aby sa nám spolu dobre a príjemne žilo. A o to by nám malo ísť.

Text: PhDr. Ľ. Malá