Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa

Podujatie pod zaujímavým názvom Rozprávka o upírovi, alebo nehaňme kliešťa sa konalo v záhradnej čitárni. Na úvod poďakoval Ing. Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, spoluzakladateľovi komunity VedoMost Ondrejovi Tepalovi za jeho dobrovoľnícku činnosť, aj vďaka ktorej získala knižnica ocenenie SAKAČIK a odovzdal mu malý darček.

Na tému parazitické kliešte, ich epidemiologický význam, ich interakcie s hostiteľmi a ochorenia, ktoré spôsobujú, prišiel širokej verejnosti a komunite VedoMost prezentovať doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., ktorý pôsobí v Parazitologickom ústave Slovenskej akadémie vied, je uznávaným parazitológom a dlhoročným propagátorom výsledkov vedy na Slovensku a jej rozvoja. Vo výskume sa primárne špecializuje na ekológiu a epidemiológiu kliešťov strednej Európy v podmienkach klimatickej zmeny.

Členovia komunity VedoMost i široká verejnosť sa dozvedeli zaujímavé informácie o rôznych druhoch kliešťov, ich výskyte i o tom, aké ochorenia prenášajú a ako sa pred nimi chrániť. Účastníci prednášky si mohli pozrieť zväčšené modely kliešťov aj rôzne druhy živých kliešťov v skúmavke. Prednášajúci poskytol poslucháčom množstvo odborných informácií, ale dokázal závažnú tému odľahčiť aj veľkou dávkou humoru, takže čas určený na prednášku uplynul veľmi rýchlo.

Foto: Peter Tomík