Ruptura cordis - Puknuté srdce

Spisovateľku, poetku, redaktorku, pedagogičku, členku združenia katolíckych žurnalistov Gabrielu Spustovú Izakovičovú nemusíme priaznivcom literatúry osobitne predstavovať. Rodáčka zo Suchej nad Parnou je významnou súčasťou regionálnej literárnej obce. Už v roku 2013 bola prijatá do Spolku slovenských spisovateľov a stala sa jednou zo zakladajúcich členiek trnavskej odbočky spolku.

Vystriedala niekoľko zamestnaní, pracovala najskôr v detských jasliach, neskôr na internom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Trnave ako dokumentačná sestra, po absolvovaní magisterského štúdia ako učiteľka a redaktorka. V súčasnosti je štatutárkou a redaktorkou vydavateľstva RUAH a občianskeho združenia LOGOS ART KLUB a redaktorkou a administrátorkou revue trnavskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov s názvom Trnavský literárny almanach.

Knižne debutovala básnickou zbierkou Hlbiny. Z prozaických diel jej vyšli: Prsteň mojej (starej) mamy, Môj milovaný kráľ Dávid, Cesty Sofie a Domček na výslní. Viac sa však zaoberá poéziou: Čo čuší v duši, Dumy, Moje Haiky, Výkriky, Hlbiny, Stony apokalyptických čias, Tŕňové mesto, Poéma o láske a zrade, Trinásta komnata, Elégie o Sedembolestnej, Talitha kum! – Dievča vstaň, Erby brehov. Zostavila a vydala tiež monografiu Rytier a pevec Viliam Turčány. Pre deti vydala zbierky básničiek Tajomstvo Vianoc, Abecedníček s logopedníčkom, Veršované bájky a knihy príbehov pre deti Mačiatka Justín a Lili, Dedkove včielky, Záhady mravčeka Filipa, Tajomná kniha v babičkinej poličke, Narodila sa nám Dobruľka a Dobruľka sa batolí.

Množstvo vydaných diel svedčí o tom, že ide o obľúbenú autorku so širokým záberom aktivít. Zodpovedá tomu aj množstvo získaných ocenení. Najvýznamnejšie sú ale od jej čitateliek a čitateľov – od tých najmenších, ktorým s obľubou cvičí jazýčky, až po tých väčších a hĺbavejších.

V stredu 22. marca sa v rámci cyklu Poézia slova a života, ktorý v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave nadväzuje na cyklus Trnavská poetika, predstavila so svojou najnovšou básnickou zbierkou. Gabriela Spustová Izakovičová v jej názve nezaprela svoje vzdelanie zdravotníčky a nazvala ju po latinsky Ruptura cordis – Puknuté srdce.

Autorka sa v nej vracia do obdobia kovidu, keď „spoza mreží domácej izolácie/sloboda kňučí vo výbehu sietí“ a „ani rúška nezabránia veľkohubým zneužívať slová“. V druhej časti útlej zbierky sa vyrovnáva s vojnovým konfliktom, ktorý sa nás v súčasnosti bezprostredne všetkých dotýka. Kladie otázku: "Čo sa stalo so svetom?/zhnisaný necht zahubí celé telo/Kain sa vyrútil na brata/pre pýchu a moc". Ako sa však vyznala v rozhovore s moderátormi podujatia Pavlom Tomašovičom a Štefanom Kuzmom, napriek desivosti reality nestráca nádej a vieru v budúcnosť, a tú vkladá aj do svojich veršov.

Autorka zaradila do knihy aj výber zo zbierok Elégie o Sedembolestnej, Erby brehov, Sonety, Talitha cum! Knižočka je ilustrovaná kresbami akademického maliara Jozefa Ilavského, taktiež rodáka zo Suchej nad Parnou, ktorý sa na uvedení zbierky tiež zúčastnil. O hudobnú produkciu sa postarala Lenka Dubovská a Adriana Bobeková, verše recitovala mladá recitátorka Linda Kostová Mariothová. Knižočku nájdete v oddelení beletrie.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Text: PhDr. Ľ. Malá