Sedem perál astronómie

Podujatie pod názvom Sedem perál astronómie sa konalo v novootvorených priestoroch záhradnej čitárne. Náš hosť, autor niekoľkých kníh o astronómii, cestovateľ, astronóm a fotograf Petr Horálek, sa venuje predovšetkým foteniu nočnej oblohy. Niektoré jeho snímky sa dostali aj do prestížneho výberu NASA, a to ako Astronomický snímok dňa, ktorý ukazuje najzaujímavejšie astronomické fotografie sveta. Je po ňom pomenovaná aj planétka 6822 Horálek.

Nadšený popularizátor astronómie prišiel porozprávať o zaujímavých astronomických úkazoch nočnej aj dennej oblohy, ktoré sa oplatí v živote vidieť. Pozreli sme si krásne snímky vizuálne zaujímavého nebeského divadla a vypočuli si odporúčania, kedy a kam prísť pozorovať nádherné nebeské úkazy. Predstavil sedem perál oblohy, sedem nebeských divov sveta. Podujatie nabité informáciami, nadšením z krásy prchavých okamihov zachytených na fotografii, ale aj snahou priblížiť emócie pozorovateľov astronomických javov celého sveta.

Na záver podujatia kládli priaznivci astronómie všetkých vekových kategórií rozličné dotazy a odchádzali rozhodnutí nepozerať do šedi chodníkov, ale pozdvihnúť nadšene hlavu hore ku hviezdam.