SLÁVNOSTNÉ OCEŇOVANIE VÍŤAZOV LITERÁRNEJ SÚŤAŽE LITERÁRNY SALÓN TRNAVA 2022

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave vyhlásila v marci 2022 v rámci slávnostného otvorenia Týždňa slovenských knižníc 7. ročník celoslovenskej literárnej súťaže vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov zo Slovenska i Slovákov žijúcich v zahraničí Literárny salón Trnava 2022. Súťaž vznikla už v roku 2009, a odvtedy sa knižnica snaží systematicky pracovať s talentovanými literátmi, podporuje ich rozvoj, umožňuje ich prezentáciu, ale aj zabezpečuje ich odborné usmernenie od renomovaných literárnych tvorcov a kritikov.

V stredu 26. októbra sa uskutočnilo v knižnici slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže. V tomto ročníku sa do nej prihlásilo 26 autorov nad 15 rokov s 89 príspevkami.

Odborná porota v zložení: literárny kritik Radoslav Matejov, slovenská prozaička Veronika Šikulová a básnik Erik Ondrejička hodnotila kategórie poézia a próza a aj špeciálnu kategóriu nazvanú Tajomstvá knižnice, vyhlásenú k 95. výročiu vzniku Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. V rámci slávnostného vyhodnotenia bola udelená aj mimoriadna Cena župana Trnavského samosprávneho kraja dotovaná sumou 200 eur, ktorú víťazovi odovzdal riaditeľ Odboru kultúry a športu Úradu TTSK Peter Kadlic. Získal ju Henrich Fačkovec s vtipnou poviedkou s erotickou zápletkou Dievča so srdcovou arytmiou. Cenu Slovenského učeného tovarišstva odovzdala predsedníčka MO Matice slovenskej Adriena Horváthová Jane Bernadičovej zo Zavara za poviedku Tajomstvo knižnice.

Predseda poroty Radoslav Matejov vo svojom hodnotení súťaže uviedol: „V dobe hlúpych slovných prestreliek, jazykových nátlakov, prázdna a heslovitosti treba vyzdvihnúť udalosť, ktorá oceňuje estetickú prácu s jazykom, jeho rozmernosť, jeho cestu k zmyslu, a teda krásu v rôznej podobe.“

Pre účastníkov súťaže pripravila knižnica aj rozborový seminár, ktorý poskytol zúčastneným spätnú väzbu renomovaných autorov k ich tvorivej aktivite.

O hudobnú produkciu sa na slávnostnom vyhodnotení súťaže postaral írsky hudobník žijúci v Trnave Graeme Mark Donaldson.

VYHODNOTENIE - LITERÁRNY SALÓN TRNAVA 2022

CENA ŽUPANA TTSK