Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc 2023

Týždeň slovenských knižníc

Motto: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – KNIŽNICE, ZÁRUKA KVALITNÝCH INFORMÁCIÍ

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave sa každoročne zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Cieľom tohto podujatia je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Motto upozorňuje na fakt, že knižnice sú etablované odborné pracoviská, ktoré v digitálnej dobe poskytujú bezpečný priestor na získavanie overených, pravdivých a kvalitných informácií. Čo v dobe hoaxov, konšpiračných teórií a informačného balastu valiaceho sa z viacerých médií môže pôsobiť ako záchrana pred frustráciou či zlým rozhodnutím. A to rozhodne nie je málo.

Za účasti zástupcov zriaďovateľa – riaditeľa odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Petra Kadlica, predsedníčky krajskej pobočky Spolku Slovenských knihovníkov a knižníc, riaditeľky Záhorskej knižnice v Senici, mestských knižníc, zástupcov viacerých obecných knižníc z Trnavského kraja slávnostne odštartoval 6. marca 2023 maratón podujatí zložený z besied, workshopov, čítaní, tvorivých dielní, skrátka akcií, ktorými knižnice propagujú čítanie a úlohu knižníc v spoločnosti.

Slávnostný príhovor predniesol Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, v ktorom zdôraznil, že knižnice sú miestom zastavenia, miestom, kde vyviera slovo a vzniká príbeh.

Prvým podujatím Týždňa slovenských knižníc v Trnavskom samosprávnom kraji bola beseda stredoškolákov s obľúbeným slovenským spisovateľom Viliamom Klimáčkom pod názvom Od divadla ku knihe. Takto viedol – od divadle ku knihe – aj svoj rozhovor s obľúbeným básnikom, prozaikom, režisérom a hercom divadla GUnaGU redaktor RTVS Martin Jurčo, moderátor podujatia. Klimáček si zaspomínal na svoje gymnazistické začiatky a svoje prvé divadelné pokusy, nevynechal ani svoju románovú a rozhlasovú tvorbu a tvorbu pre deti. Jeho triezvy a racionálny pohľad na život študentov Gymnázia Angely Merici v Trnave rozhodne nenudil.

Podujatie podporil Fond na podporu umenia