Stretnutie s Ivanou Havranovou

V prvý adventný utorok pozvala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave svojich priaznivcov na stretnutie so žurnalistkou a spisovateľkou Ivanou Havranovou. Predvianočnú sviatočnú atmosféru na podujatí podčiarkovali aj hudobné vstupy skvelej speváčky Lívie Doležalovej. Z rozhovoru Aleny Beňovej, moderátorky podujatia, s našou hostkou sme sa dozvedeli, že vyštudovaná novinárka pracovala a profesionálne rástla v redakcii Smena a Zornička. Pracovala aj v Československej televízii ako publicistka mládežníckeho magazínu Televízny klub mladých, neskôr si založila vlastné vydavateľstvo a vydávala časopisy Maxi super, mesačník pre deti Mamatatajojo, dokonca prvý slovenský Bulvár, ktorý mal podnadpis "časopis, ktorý si nemusí nič vymýšľať", ďalej Fiškál, Lišiak a Bambuľku. Pre televíziu pripravila viac ako 400 televíznych scenárov, napísala množstvo poviedok pre deti, rozhovorov, reportáží. Keď sa v roku 2012 pre vonkajšie okolnosti rozhodla skončiť s vydavateľskou činnosťou, začala písať knihy. A opäť maximalisticky. Napísala odvtedy 50 kníh, napr. Vydaté, Zlodejky, Emma, Luteráni, Sama. Vyše štyridsať jej titulov nájdu naši čitatelia a čitateľky v našom oddelení beletrie. Siahnite po nich. Prináša v nich príbehy zo života, ťažké neprikrášlené, tak, ako ich píše sám život. Lebo, ako vraví "ľuďom netreba zakrývať veci, treba hovoriť pravdu". Besedovať s ňou bolo zaujímavé, poučné a obohacujúce. Keďže píše ďalšiu knihu (z nemocničného prostredia) a píše aj pre deti, veríme, že naše stretnutie nebolo posledné.

Podujatie v rámci cyklu Súčasná slovenská literatúra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: PhDr. Ľ. Malá