Zo zákulisia písania kroník

Podujatie pod názvom Zo zákulisia písania kroník bolo organizované v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Hosťom podujatia bol vyštudovaný geograf, etnológ, historik a zakladateľ skupiny Spájame kronikárov Slovenska Martin Lukáč, ktorý širokej verejnosti priblížil problematiku kronikárstva, ktoré sa stretáva s mnohými problémami. So zaujatím popísal, ako a kedy sa ku kronikárstvu dostal, s akou kronikou sa stretol prvýkrát a ako to ovplyvnilo jeho ďalšie životné kroky. Dozvedeli sme sa, aký je rozdiel medzi kronikou a pamätnou knihou, akým atramentom a na aký špeciálny papier sa udalosti zaznamenávajú, aby boli trvácne a hodnotné aj pre budúce generácie, kde vznikali prvé kroniky a kedy došlo k prvému väčšiemu rozvoju kronikárstva. Porovnal situáciu so susednou Českou republikou, priblížil výskum v tejto oblasti ako aj budúcnosť kroník v ére počítačov a snahu o tvorbu zákona o kronikárstve.

Podujatie moderoval Martin Jurčo.

Po zvedavých otázkach hojného počtu poslucháčov aj z radov kronikárov sa náš hosť podpísal do pamätnej knihy našej knižnice.