Zobraziť štandardnú verziu stránky

8.1.2021

Literárne inšpirácie 2021

Aj v tomto roku vám budeme prinášať literárne inšpirácie v podobe zamyslení či rozhovorov so spisovateľmi a literátmi. Dúfame, že sa stanú podnetom nielen k premýšľaniu, ale aj k prečítaniu propagovanej knihy.

Začíname úvahou Pavla Tomašoviča, riaditeľa Knižnice Juraja Fándlyho, nad knihou Eliasa Canettiho Zaslepenie - dostupné tu.


29.12.2020

Literárne inšpirácie IX. - dostupné tu

Predsilvestrovské vydanie Literárnych inšpirácií s Erikom Ondrejičkom ponúka ochutnávku jeho básní zo zbierky Volanie. Koniec roka súvisí s hľadaním odpovedí na otázky zmyslu a podstaty bytia...


22.12.2020

Literárne inšpirácie VIII. - dostupné tu

Jeden z najvýznamnejších básnikov súčasnej strednej generácie Erik Ondrejička prináša pre Vianocami tému lásky a partnerského spolužitia v novej zbierke Za jedinou vetou. 


18.12.2020

Literárne inšpirácie VII. - dostupné tu

Tentokrát zaujal Pavla Tomašoviča islandský spisovateľ Gunnar Gunnarson so svojou knihou príznačne pomenovanou pre toto obdobie - Advent. Už Gunnarssonov prvý román, ktorý vyšiel v roku 1912, sa stal bestsellerom a spisovateľ bol niekoľkokrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. 


11.12.2020

Literárne inšpirácie VI. - dostupné tu

Francúzsky spisovateľ Jean-Paul Didierlaurent svojím románom Čitateľ z vlaku o 6:27 spôsobil vo svojej krajine malé zemetrasenie. Kniha sa okamžite vypredala a autorské práva hneď zakúpilo 25 zahraničných vydavateľstiev. Úvahy nad touto literárnou lahôdkou vám sprostredkuje Pavol Tomašovič.


4.12. 2020

Literárne inšpirácie V. - dostupné tu

Ďalšie pokračovanie Literárnych inšpirácií bude patriť Danielovi Kollárovi z vydavateľstva Dajama, ktoré sa programovo venuje propagácii prírodných a kultúrnych krás našej krajiny. Daniel Kollár vám predstaví najnovšiu knihu Rekordy Trnavy a okolia. 


27.11. 2020

Literárne inšpirácie na víkend IV. - dostupné tu

-      významný japonský autor a zároveň prekladateľ Haruki Murakami (1949) so svojou knihou Útok na pekáreň je ďalším podnetom pre víkendové Literárne inšpirácie. Pavol Tomašovič analyzuje tému hladu, ktorý nemusí byť iba fyzický...

Haruki Murakami vo fonde našej knižnice - kliknite tu


13. 11. 2020

Literárne inšpirácie na víkend III. - dostupné tu

- víkendové zamyslenie Pavla Tomašoviča nad knihou Milana Kunderu Sviatok bezvýznamnosti o tom, ako aj na pohľad bezvýznamná maličkosť môže byť pre nás inšpirujúca...


31. 10. 2020

Literárne inšpirácie na víkend II. - dostupné tu

- pohľad Pavla Tomašoviča na knihu expresionisticky založeného poľského spisovateľa Bruna Schultza pod názvom Škoricové sklepy.


17. 10. 2020

Literárne inšpirácie na víkend I. - dostupné tu

- prvé inšpiratívne premýšľanie o zbierke Vidiecky život tohtoročnej nositeľky Nobelovej ceny Louise Glückovej. Celoživotné dielo autorky s viac ako dvanástimi zbierkami zaujalo nielen porotcov najväčšieho literárneho ocenenia, ale za zbierku Divoký kosatec získala aj Pulitzerovu cenu.

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?