icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Literárne inšpirácie na víkend

28.máj 2021

Literárne inšpirácie 2021 XI.

Hermann Hesse v diele Klingsorovo posledné leto nás presviedča, že leto môže byť príležitosťou užiť si každý jeho deň s vďakou a naplno. Pozrite si úvahu Pavla Tomašoviča - dostupné tu 

14.máj 2021

Literárne inšpirácie 2021 X.

Pavol Tomašovič tentokrát číta Mor Alberta Camusa a zamýšľa sa nad možnosťou, ako zabrániť epidémii šírenia skresleného pohľadu na svet a iných. - dostupné tu

30. apríl 2021

Literárne inšpirácie 2021 IX.

Karel Čapek bol nielen prezieravým vizionárom, ale i precíznym pozorovateľom sveta okolo nás. Jeho kniha O veciach obecných čiže Zóon politikon je zdrojom pre premýšľanie dodnes. - dostupné tu

16. apríl 2021

Literárne inšpirácie 2021 VIII.

V ďalšom pokračovaní Literárnych inšpirácií odkrýva Pavol Tomašovič odkaz poetky Zlatice Matlákovej z jej najnovšej zbierky Trvalky a upozorňuje, že poézia uchováva hodnoty, ktoré v bežnom živote odsúvame, napriek ich nevyhnutnosti. - dostupné tu.

1. apríl 2021

Literárne inšpirácie 2021 VII.

Prichádzajúca jar neprináša iba znovuoživenie prírody. Jar je zároveň symbolom vzkriesenia života a verme, že aj ľudskosti v nás. V neistej dobe, v záplave chaotických informácií, je vždy dobré siahnuť po klasike, ktorá má vždy čo povedať. Vzkriesenie Leva Nikolajeviča Tolstého sa stalo predveľkonočnou inšpiráciou, aby sme sa pokúsili, každý z nás, hľadať v sebe to najlepšie ako návod na lepší život. - dostupné tu.

19. marec 2021

Literárne inšpirácie 2021 VI.

Reflexia Pavla Tomašoviča na román Stroje ako ja od známeho britského spisovateľa Iana McEwana, držiteľa Bookerovej ceny, odkrýva paradox, na ktorom je postavený dej pútavého príbehu s tajomným kriminálnym pozadím, ktorý je viac o realite ako o fantázii. - dostupné tu.

5. marec 2021

Literárne inšpirácie 2021 V.

Esej Pavla Tomašoviča na motívy poviedok nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Jorgeho Luisa Borgesa. Esej je inšpirovaná jeho knihami Babylonská knižnica a Kniha z piesku. - dostupné tu.

19. február 2021

Literárne inšpirácie 2021 IV.

Úvahy Pavla Tomašoviča nad knihou Príbeh o láske a tme od Amosa Oza. O paradoxoch života v pamätiach izraelského spisovateľa a význame rozprávania o svetle a láske i počas tmy. - dostupné tu.

5. február 2021

Literárne inšpirácie 2021 III.

Ľudské osudy zobrazené na pozadí dobových udalostí 30. rokov 20. storočia vo Fínsku - to je Mika Waltari a jeho Mesto smútku a radosti. Úvahy o novele a paralele s dobou ponúka Pavol Tomašovič. - dostupné tu.

22. január 2021

Literárne inšpirácie 2021 II.

Básnik a spisovateľ Štefan Kuzma čítal zo svojej básnickej zbierky Atlas bielej. - dostupné tu.

8. január 2021

Literárne inšpirácie 2021

Aj v tomto roku vám budeme prinášať literárne inšpirácie v podobe zamyslení či rozhovorov so spisovateľmi a literátmi. Dúfame, že sa stanú podnetom nielen k premýšľaniu, ale aj k prečítaniu propagovanej knihy.

Začíname úvahou Pavla Tomašoviča, riaditeľa Knižnice Juraja Fándlyho, nad knihou Eliasa Canettiho Zaslepenie. - dostupné tu.29. december 2020

Literárne inšpirácie IX. - dostupné tu

Predsilvestrovské vydanie Literárnych inšpirácií s Erikom Ondrejičkom ponúka ochutnávku jeho básní zo zbierky Volanie. Koniec roka súvisí s hľadaním odpovedí na otázky zmyslu a podstaty bytia...


22. december 2020

Literárne inšpirácie VIII. - dostupné tu

Jeden z najvýznamnejších básnikov súčasnej strednej generácie Erik Ondrejička prináša pre Vianocami tému lásky a partnerského spolužitia v novej zbierke Za jedinou vetou. 


18. december 2020

Literárne inšpirácie VII. - dostupné tu

Tentokrát zaujal Pavla Tomašoviča islandský spisovateľ Gunnar Gunnarson so svojou knihou príznačne pomenovanou pre toto obdobie - Advent. Už Gunnarssonov prvý román, ktorý vyšiel v roku 1912, sa stal bestsellerom a spisovateľ bol niekoľkokrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. 


11. december 2020

Literárne inšpirácie VI. - dostupné tu

Francúzsky spisovateľ Jean-Paul Didierlaurent svojím románom Čitateľ z vlaku o 6:27 spôsobil vo svojej krajine malé zemetrasenie. Kniha sa okamžite vypredala a autorské práva hneď zakúpilo 25 zahraničných vydavateľstiev. Úvahy nad touto literárnou lahôdkou vám sprostredkuje Pavol Tomašovič.


4. december 2020

Literárne inšpirácie V. - dostupné tu

Ďalšie pokračovanie Literárnych inšpirácií patrí Danielovi Kollárovi z vydavateľstva Dajama, ktoré sa programovo venuje propagácii prírodných a kultúrnych krás našej krajiny. Daniel Kollár vám predstaví najnovšiu knihu Rekordy Trnavy a okolia. 


27. december 2020

Literárne inšpirácie na víkend IV. - dostupné tu

-      významný japonský autor a zároveň prekladateľ Haruki Murakami (1949) so svojou knihou Útok na pekáreň je ďalším podnetom pre víkendové Literárne inšpirácie. Pavol Tomašovič analyzuje tému hladu, ktorý nemusí byť iba fyzický...

Haruki Murakami vo fonde našej knižnice - kliknite tu


13. november 2020

Literárne inšpirácie na víkend III. - dostupné tu

- víkendové zamyslenie Pavla Tomašoviča nad knihou Milana Kunderu Sviatok bezvýznamnosti o tom, ako aj na pohľad bezvýznamná maličkosť môže byť pre nás inšpirujúca...


31. október 2020

Literárne inšpirácie na víkend II. - dostupné tu

- pohľad Pavla Tomašoviča na knihu expresionisticky založeného poľského spisovateľa Bruna Schultza pod názvom Škoricové sklepy.


17. október 2020

Literárne inšpirácie na víkend I. - dostupné tu

- prvé inšpiratívne premýšľanie o zbierke Vidiecky život tohtoročnej nositeľky Nobelovej ceny Louise Glückovej. Celoživotné dielo autorky s viac ako dvanástimi zbierkami zaujalo nielen porotcov najväčšieho literárneho ocenenia, ale za zbierku Divoký kosatec získala aj Pulitzerovu cenu.

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?